7,65mm samopal vz.61 Škorpion

Samopal vzor 61, známý také jako "Škorpion" (což bylo krycí jméno vývojového úkolu) je kompaktní samopal, který umožňuje střelbu s opřením do ramene i střelbu jednou rukou, jako u pistole. Pro automatickou činnost využívá impulzu výstřelu, který přes nábojnici působí na neuzamčený dynamický závěr, tak jak to je běžné u většiny samopalů. Většina samopalů ale střílí ze zadní polohy závěru (v okamžiku stisknutí spouště je závěr zachycen v zadní poloze, nábojová komora je prázdná). Samopal vz.61 má ale závěr v přední poloze a náboj v nábojové komoře. V závěru je uložen úderník, na který který udeří kohoutek. V okamžiku stisknutí spouště se pohybuje jen kohoutek. To umožňuje přesnou střelbu jednotlivými ranami, srovnatelnou se střelbou s pistole.
Protože závěr je poměrně lehký a pohybuje se po krátké dráze, samopal by měl vysokou rychlost střelby. Proto je v rukojeti a zadní části pouzdra snižovač kadence.

Hlavním konstruktérem SA 61 byl inženýr Miroslav Rybář. Vývoj samopalu byl dokončen na přelomu 50. a 60. let dvacátého století a vyráběl se podle potřeby v několika etapách - 1962-68, 1973-76, 1978-79 a 1992-1994. Výroba probíhala v Uherském Brodě (nynější Česká zbrojovka, v 60. letech ale nesl podnik název "Závody Říjnové revoluce, n. p. Vsetín, závod 5 – Uherský Brod").

Československá vláda poskytla VDR úvěr, v rámci kterého nakupovala po roce 1965 československé zbraně. Československo také zasílalo VDR a FNO bezplatnou vojenskou pomoc. V případě "speciálních dodávek", tedy zbraní, šlo vesměs o nepotřebné uskladněné zbraně, např. samopaly špagin PPŠ 41 (v armádním kódu jako samopal vz.41). Dodány byly ale i zbraně, které se stále nacházely ve výzbroji československé armády a mezi nimi i 600 samopalů vz.61 Škorpion [Francev, Vladimír - Československé zbraně ve světě: V míru i za války, Grada, 2015].

Díky fotografiím je patrně nejznámější použití škorpionu útok na leteckou základnu Ubon v Thajsku.

SA vz. 61

   
Náboj.....................................7,65 mm Browning
Délka.....................................270 mm
Délka s opěrkou.......................522 mm
Délka hlavně...........................115 mm
Hmotnost...............................1,3 Kg
Zásobník.................................10, 20 nábojů
Způsob střelby........................J/D
Kadence.................................750 ran/min

 

Část zprávy o útoku ženistů na leteckou základnu v thajské Ubonu.
Na fotografii jeden z mrtvých útočných ženistů se škorpionem, 2 vz.61 a nůžky na drát.