US Grenade Launcher, 40-mm, T148E1

T148E1 byl poloautomatický granátomet se zásobníkem na tři náboje. Náboje byly v zásobníku umístěny vedle sebe ve stylu foukací harmoniky, při střelbě se zásobník posouval zleva doprava. Jeden z nábojů byl připraven k odpálení, takže se vlastně jednalo o systém 1+2. Poloautomatická funkce granátometu pracovala na mechanickém základu pomocí pružin, záchytů, dorazů. Také pohyb zásobníku obstarávala posuvná pružina. Uvnitř nábojových komor byly výstupky, provázané s vymezovacími dorazy, které určovaly správnou polohu nábojové komory vůči hlavni. Vložením náboje do komory byl vytlačen výstupek a tím i doraz. Po vystřelení projektilu se uvolnil výstupek s dorazem, pružina posunula celý zásobník doprava k druhému dorazu a tedy k druhé komoře. Po výstřelu se opakovalo totéž a zásobník se posunul k poslední komoře.

Zásobník se dal vyjmout a nabít mimo zbraň. Po nabití se vložil do zbraně a zatlačil proti posuvné pružině. Náboje bylo možné dobít i se zásobníkem ve zbrani. Po vystřílení všech tří projektilů se uvolnily vytahovače prázdných nábojnic. Komory 1 a 2 měly sdružený vytahovač, který vytáhl obě prázdné nábojnice. Komora 3 byla stále v poloze proti hlavni. Po přebití prvních dvou komor se zásobník posunul, aby byl náboj v komoře 1 připraven k výstřelu. Teprve poté se přebíjela komora 3, která měla i samostatný vytahovač.
Spoušť byla dvojčinná, stiskem spouště se tedy natahoval i bicí kohout.

T148E1

   
Náboj.....................................40 x 46 mm
Délka.....................................? mm
Délka hlavně...........................? mm
Hmotnost...............................3 Kg
Zásobník.................................1 + 2 nábojů
Způsob střelby........................J

Podle vzhledu, který je podobný M79 by se dalo usuzovat, že tříraný granátomet T148 měl být vylepšenou verzí "singleshotu" M79. Ale oba granátomety byly vyvíjeny souběžně. Problémem T148 byla netěsnost kolem zásobníku. Unikající plyny způsobovaly nepřesnost střelby. To se nepodařilo odstranit ani u verze T148E2, která byla ještě komplikovanější. V červenci 1960 byl projekt zastaven a přednost byla dána jednoduchému M79.

V roce 1958 byla vyrobena omezená série 200 kusů T148E1, které se dostaly do výzbroje některých jednotek a s nimi i do Vietnamu. Známé je použití u 1st Cavalry (Airmobile) nebo 173rd Airborne Brigade.

Tříraný granátomet T148E1.
rota B, 1.prapor, 12.pluku, 1.jízdní divize (aeromobilní), 1966
T148E1, rota M, 75.pěší pluk (Ranger), 199.pěší brigáda.

Zásobník granátometu.