Smith & Wesson .38

Nejrozšířenějšími revolvery ve Vietnamu byly dva modely Smith&Wesson - Model 10 a Model 15. Kromě těchto standartních modelů se údajně daly zahlédnout i modely nepříliš standartní (např. Model 12, Model 19 a nejspíš i další), které pocházely z různých zdrojů.

 Smith & Wesson Model 10 (Military & Police)

První revolver pro náboj .38 Special vyrobil Smith & Wesson v roce 1902. O tři roky později přišel do výroby Model 1905, který je vlastně ve výrobě dodnes. Model 1905 nese jméno "Military and Police", nebo zkratku M&P, někdy se uvádí, že revolvery byly takto pojmenovány až v roce 1920. Během 2.světové války se revolver vyráběl pod názvem "Victory". V roce 1958 změnil S&W způsob označování revolverů a místo Model 1905 dostal Military and Police označení Model 10. Během dlouhé doby, co je M&P ve výrobě, na něm byly provedeny určité změny, dost často pouze změny kosmetické, jako změny tvaru mušek, kohoutů, rukojetí nebo povrchové úpravy. Revolver měl a má střední rám označovaný jako rám K a vyráběl se s hlavněmi v délce 2 až 6 palců, vojenské Smith&Wessony měly nejčastěji čtyřpalcové hlavně.

Model 10 je k vidění u amerických poradců, nosily ho posádky vrtulníků (ty si mohly jako osobní zbraň mohly vybrat Colt 1911 nebo .38), pravděpodobně byl i ve výzbroji US Navy a USAF.

 

S&W Model 10

    
  Náboj......................................... .38 Special
 Délka.........................................236 mm
 Délka hlavně................................102 mm
 Hmotnost....................................1 000 g
 Zásobník.....................................6 nábojů

Člen posádky helikoptéry, patrně kavalerista. V ruce drží Smith&Wesson Military&Police, podle rukojeti by se mělo jednat o starší válečný nebo předválečný model.
Tunelová krysa s S&W Model 10 novějšího typu (Model 10-5).
Tunnel Exploration Kit. Součástí byl upravený S&W Model 10 s tlumičem a malým bodovým světlem, které mělo sloužit k zaměřování. V praxi to ale nefungovalo, zaměřovací světlo na revolveru nebylo vidět přes světlo ze svítilny na čele.

Počátkem roku 1967 se souprava testovala u 1st Cavalry Div, 25th Infantry Div a 173rd Airborne Bde.

 

 Smith & Wesson Model 15

Příslušníci USAF Security Police i další příslušníci letectva měli ve výzbroji S&W Model 15 "Combat Masterpiece". Model 15 se začal vyrábět v roce 1957, má také rám K, hlaveň v délce 2 nebo 4 palce a střílí nábojem .38 Special, stejně jako M&P (Model 10).

 

S&W Model 15

    
  Náboj......................................... .38 Special
 Délka.........................................231 mm
 Délka hlavně................................102 mm
 Hmotnost....................................963 g
 Zásobník.....................................6 nábojů

Cowboy od USAF. Osedlal si AC-119K a kolem sebe mává revolverem S&W Model 15 se čtyřpalcovou hlavní.

 

Když už je řeč o revolverech Smith & Wesson, zmíním se ještě o jednom neslavně slavném kousku. Existuje dost známý snímek, na kterém během ofenzívy Tet zastřelí jihovietnamský policejní šéf  Nguyen Ngoc Loan důstojníka VC oblečeného v civilu. Nguyen Ngoc Loan střílí z revolveru S&W M38 "Bodyguard Airweight". Tento revolver je pětiranný, střílí nábojem .38 Special, má menší rám J, dvoupalcovou hlaveň a z obou stran krytý kohoutek.

Uznávám, že informace o tomto revolveru je dost hyenovitá a šakaloidní, ale přeci jen mi připadala zajímavá. Ještě doplním, že snímek byl pořízen v Saigonu 1.února 1968 a v roce 1969 za něj dostal Eddie Adams Pulitzerovu cenu. Nguyen Ngoc Loan zemřel na rakovinu v roce 1998 v USA.