Sudajev PPS-43

Samopal Sudajev PPS-43 vznikl na základě požadavku na ještě jednodušší, lehčí a kompaktnější zbraň s ještě menšími výrobními nároky na materiál i odbornost pracovníků než PPŠ-41. Proti "špaginovi" měl mít také nižší rychlost střelby. Toto se povedlo splnit, téměř celý samopal byl zhotovený z kovu a to především z výlisků. Některé části byly místo svařování spojeny nýty. Na výrobu bylo potřeba o polovinu méně kovového materiálu, čas na výrobu jednoho kusu se snížil téměř třikrát. Rychlost střelby byla asi 600 ran za minutu proti 700-900 u PPŠ. Nižší rychlost střelby umožňovala lépe kontrolovat zbraň při střelbě, s trochou cviku umožňovala střílet i jednotlivými ranami, protože jinak samopal střílel jen dávkou.

 

PPS-43

    
  Náboj.........................................7,62x25 mm
 Délka.........................................615 mm
 Délka s opěrkou............................831 mm
 Délka hlavně................................272 mm
 Hmotnost (s náboji)......................3,5 Kg
 Zásobník.....................................35 nábojů
 Způsob střelby.............................D
 Kadence......................................600 ran/min

První model (PPS-42) se začal v menší míře vyrábět v obklíčeném Leningradě v roce 1942, po úpravách byl přeznačen na PPS-43 a dán do skutečně masové výroby, která dosahovala až 350 000 samopalů měsíčně. PPS-43 byl kvůli svým menším rozměrům určen hlavně pro výsadková a tanková vojska. Celkem bylo vyrobeno asi 2 miliony samopalů, výroba v Sovětském svazu byla zastavena už v roce 1946.

PPS-43 se nacházel v arzenálu vietkongu v Jižním Vietnamu i u vojáků nebo domobrany v Severním Vietnamu. Čína vyráběla vlastní samopaly pod označením Typ 43, to je tedy hlavní zdroj dodávek. Je možné, že že do Vietnamu byly dodány i samopaly ze Sovětských přebytků.

Zajatý pilot Robert Shumaker pod dohledem severovietnamské místní milice vyzbrojené samopaly PPS-43.
 
Čínský Typ 43 na přehlídce zabavených zbraní na saigonském náměstí Lam Son.
Příslušníci 2.čety roty B, 2.praporu 8.kavalerie (1.jízdní divize). Michael Brinchek ukazuje samopal sudajev čínské výroby.