Thud!

J.M.Broughton

THUD!

Vydalo nakladatelství Svět křídel, 1995, 182 stran

Thud!

Pokud jste se ještě se jménem Jacka Broughtona nesetkali, pak vězte, že tento klouzek má za sebou pár misí nad Vietnamem, kdy daleko na sever vodil svůj Thud. Pokud nevíte, co si za tímto slovem máte představit, prozradím, že se jedná o přezdívku (nadávku) letadla F-105 Thunderchief. Teď už je i těm nejhorším případům jasné, že řeč je o letecké válce nad Severním Vietnamem. Právě tam totiž směřovaly v období 1964 - 1970 těžké stíhací bombardéry F-105, vzlétajících z letišť umístěných v Thajsku.

Broughton, zástupce velitele 355. taktického stíhacího křídla, přišel při těchto misích o několik přátel a sám zažil několik horkých chvilek (někdy doslova, to když jeho stroj po zásahu 20 minut hořel). Kniha by také mohla mít podtitul "Jak se válčí s jednou rukou za zády", Broughtonovi se zdá tento způsob vedení války poněkud nešťastným a ve své knize to dává patřičně najevo. Většina kapitol končí ztrátou některého z jeho přátel, takže to není příliš veselé čtení, ale nikdo také neříká, že válka je veselá věc.

Jednotlivé kapitoly oživuje přepis radiokorespondence, Broughton a někteří další piloti nosili sebou do kokpitu magnetofony, aby si po letu mohli projít některé nejasné okamžiky. Přepis těchto rozhovorů může být pro někoho nepřehledný, ve skutečnosti tyto hovory asi nepřehledné byly a tak je to aspoň opravdu autentické.