Snadný cíl

Tom Smith

EASY TARGET:
The long, strange trip of a scout pilot in Vietnam

V edici Klokan vydalo nakladatelství ALPRESS, 1998, 277 stran

Snadný cíl

Pilot po mé levici, farmářský synek, který vrtulník řídil, si asi myslel, že se krčím na sedadle, protože se snažím podvědomě uhýbat světelným střelám, které svištěly všude kolem nás.
  "Když vidíš stopovky, tak nás ty srábci minuli! "Naklonil se nad řízení, oči upřené přímo dopředu, a s úšklebkem namířil nos Hueye na rýžové pole asi třicet metrů pod námi. "Je to v pohodě, uvolni se."
  Ve skutečnosti jsem se kroutil na sedadle, abych odolal nutkání lehnout si mu do klína, dát mu ruce kolem krku a začít vzlykat. Nebýt popruhů, které jsem měl i přes ramena, bych to asi udělal. Hrůza mi svírala srdce, nemohl jsem klidně sedět.

Takto začíná první kapitola knihy Snadný cíl, kterou napsal bývalý průzkumný pilot Tom Smith. V knize můžete sledovat velkou část turnusu pilota vrtulníku, navíc od člověka, o kterém asi může málokdo říct, že by byl válečný nadšenec.

Tom Smith je hippík, jeho rodiče zahynuli. Jako správný hippie se vyhýbá vojenské službě (a Vietnamu zvlášť) jak jen to jde. Poté, co byl zadržen v souvislosti s držením marihuany a také mu začínalo hrozit vězení za vyhýbání se branné povinnosti, nechá se přemluvit bratrem (důstojníkem NAVY) k dobrovolnému vstupu do armádní školy pro výcvik pilotů vrtulníků. V hlavě ale nosí plán, že se nechá před ukončení školy vyhodit a zbytek dlouletého závazku pak pravděpodobně stráví "zašitej" někde v kuchyni, ale rozhodně ne ve Vietnamu. Svoje plány ale změní po prvním sólo letu, létání mu učaruje a je rozhodnut školu dokončit i přesto, že 99% pilotů vrtulníků odchází do války. Na vietnamském letišti Tan Son Nhut přistává v červnu 1969, je přidělen k 1. jízdní do Tay Ninh. O 1. jízdní píše toto: "Každý slyšel o první jízdní - soupeřila s mariňáky až za hranice stupidity. Jeden z nejslavnějších momentů první jízdní byl den, kdy měla víc mrtvých než marína". S další nepříjemnou skutečností ho seznámí místní barman - Tay Ninh leží ve válečné zóně "C". Snad každé zprávy začínaly slovy: "Dnes, ve válečné zóně "C", uprostřed těžkých bojů...".

LZ - Tay Ninh
Mapka s rozmístěním základen v okolí Tay Ninh.