Marines

Josef Dolejší

MARINES
Americká námořní pěchota zasahuje

Vydalo nakladatelství X-Egem, 1997, 332 stran

Marines

Tak na tuto knihu jsem se docela těšil, protože pochází od českého autora. Bohužel, kdo se zajímá pouze o Vietnam, ten v ní mnoho nenajde. Ale vezmu to popořadě.

První část knihy je o historii námořní pěchoty a už z rozsahu knihy je jasné, že kdo si chce mariňáckou historii pořádně užít, sáhne po Dějinách námořní pěchoty, naopak, kdo se touto tisícistranou bichlí nechce prokousávat, ten s radostí uvítá tento "čtenářský výběr". V kapitole o Vietnamu je zde pouze to, čemu říkám "stručná historie vietnamské války" (bez nějakého zvláštního zaměření na mariňáky) a potom pouze obléhání Khe Sanh.

Ve druhé části knihy jsou Češi a Slováci (nebo spíše jejich potomci), kteří byli vyznamenáni během služby u USMC. Mezi nimi je i příběh D.M. Reevese, který byl ve Vietnamu vyznamenaný Stříbrnou hvězdou.

Následuje Organizace a bojové určení námořní pěchoty (jedná se o současnost), něco o výcviku a výzbroji, historické i současné. Ve výzbroji mi dost chybí puška M14, kterou ve Vietnamu nejvíce a nejdéle používali právě vojáci USMC. U výzbroje jsou nákresy historických i současných zbraní a také osobní výstroje vojáka. Toho, kdo se zajímá o námořní pěchotu, asi potěší vyobrazení odznaků odborností a různých střeleckých odznaků, hudebníky zase potěší třeba notový zápis hymny námořní pěchoty a pochodu Semper Fidelis.

Na konci knihy je přehled základních pojmů a zkratek, mezi nimi je i seznam letadel, které měla ve své historii námořní pěchota používat, ale o některých bych si dovolil pochybovat, např. AC-130, B-17, B-29, F-117 atd.

Na závěr bych se ještě vrátil k výstroji. V knize je popis bojové symboliky, vyobrazení hodností a také spousta fotografií. Mezi nimi jsou i mariňáci ve slavnostních uniformě a tak mě trochu překvapila zadní strana přebalu. Protože když porovnám uniformu, hodnosti atd., vychází mi, že na ní není mariňák (příslušník USMC), ale námořník (příslušník US Navy).