The Veteran

The Veteran

hodnocení CSFD: 41%
hodnocení IMDB: 3,3
THE VETERAN
VETERÁN 

USA, 2006, 90 min  

Režie:  Sidney J. Furie
Scénář:  John Flock, J. Stephen Maunder
Kamera:  David Mitchell, Curtis Petersen
Hudba:    Eric Cadesky, Nick Dyer
Hrají:   Bobby Hosea (Ray Watson), Michael Ironside (Doc Jordan), Ally Sheedy (Sara Reid), Colin Glazer (Denis McBride), Sean Baek (agent CIA Huang), Jim Codrington (agent Cooper) Donald Burda (agent MacDonald), Casper Van Dien (Capt. Ramsey), Austin Farwell (mladý Doc Jordan), Martin Kove (otec Brazinski)

 

Dlouhá léta se věřilo, že někteří z pohřešovaných vojáků bojujících v jihovýchodní Asii skončili jako zajatci, kteří nebyli propuštěni ani po skončení války. Někteří lidé tomu věří dodnes. Jedním z nich je Sara Reid, která vede Akční výbor vietnamských veteránů, a jejíž otec je jedním z těch nezvěstných. Během let se občas ve Výboru objevil dopis od údajně pohřešovaného a vězněného Američana, ale vždy se to ukázalo jako podvrh. Nyní se ale objevil dopis, který je velmi věrohodný. Původním adresátem je Ray Watson, bývalý seržant USMC, nynější kněz, senátor a kandidát do Kongresu

Ray Doc
Dva muži v pokoji  

Pisatel dopisu se chce s Rayem setkat. K setkání má dojít v hotelovém pokoji ve Vietnamu. Pokoj je odposloucháván a hotel sledován z důvodů ověření totožnosti údajného zajatce a zjištění informací o dalších případných zajatcích. Sledování a odposlouchávání spolu se Sarou provádějí lidé z ministerstva zahraničí, ale jak Sara upozorňuje, ti nemají zájem prokázat že Vietnam po desetiletí věznil nezvěstné Američany, protože by to ochladilo znovurozvíjející se americko-vietnamské vztahy.

Sledovací tým
Sledovací tým  

Mezitím se ale Ray Watson setkává s údajným zajatcem. Ten se do hotelu i pokoje dostal nepozorovaně a nyní tu stojí plný nenávisti a s pistolí v ruce. Jak se ukáže, oba muži se skutečně znají, údajný bývalý zajatec sloužil jako medik ve stejné jednotce. Proč tu ale stojí s pistolí v ruce a mluví o pomstě, to se dozvíte až v závěru filmu. Já to prozrazovat nebudu, protože toto rozuzlení je z celého filmu asi tak nejlepší.

 

Veterán je televizní film, už z toho se dá usoudit, že to nebudou žádné filmové orgie. Film se vlastně odehrává ve dvou pokojích, vzpomínky na válku zabírají asi 25 minut, ale tyto záběry údajně pocházejí z televizního filmu Going back (Návrat do pekla). Tento film neznám, nemohu to tedy potvrdit, ale věřil bych tomu, protože mi do Veterána nějak nepasují, protože minimálně polovina nemá s dějem nic společného. A samy o sobě mě také nijak nenadchnuly, ale dost se v nich pobíhá a střílí, někomu by se mohly líbit.
Samotný Veterán by byl fajn, kdyby tvůrci vypustili polovinu děje z pokoje, polovinu Vietnamu a kdyby celý trval tak 45 minut.
Film byl u nás vydán na DVD.