Platoon

plakát k filmu Četa

hodnocení CSFD: 89%
hodnocení IMDB: 8,2
PLATOON
ČETA

USA, 1986, 120 min

Režie: Oliver Stone
Scénář: Oliver Stone
Kamera: Robert Richardson
Hudba: Georges Delerue
Hrají: Charlie Sheen (Chris Taylor), Tom Berenger (seržant Barnes), Willem Dafoe (seržant Elias), Forest Whitaker (Big Harold), Francesco Quinn (Rhah), John C.McGinley (seržant O´Neill), Richard Edson (Sal), Kevin Dilon (Bunny), Reggie Johnson (Junior), Keith David (King), Johny Depp (Lerner), David Neidorf (Tex), Mark Moses (poručík Wolfe), Corey Glover (Francis),  Chris Pedersen (Crawford), Corkey Ford (Manny)

Link na upoutávku

Psát o ději filmu Četa je nošením dříví do lesa (popřípadě sov do Athén nebo písku na Saharu, jak je komu libo), nedovedu si představit, že by existoval někdo, kdo se zajímá o válku ve Vietnamu a neviděl by Četu. Ale protože by vypadalo poněkud divně, kdyby tu stálo něco jako "To je moc pěknej film, ´dyť ho všichni známe", napíšu také něco o ději.

Charlie Sheen jako Chris Taylor Ambush

Film se odehrává překvapivě ve Vietnamu, v letech 1967-68, což není vůbec důležité, důležitý je hrdina, kterým je nováček Chris Taylor (Charlie Sheen). Chris přerušil studia na vysoké škole a odešel jako dobrovolník bojovat do Vietnamu. Trochu jako vzdor rodičům, kteří ho chtěli chovat jako v bavlnce a také chtěl bojovat za dobrou věc, tak jako děda v první a táta ve druhé světové válce. Velmi brzo zažívá zklamání, když zjišťuje, že život nováčka nemá žádnou cenu a také že se ocitl vlastně až na samém dně společnosti.

Tom Berenger (seržant Barnes Wilem Dafoe (seržant Elias)

Četě, ke které je přidělen, sice formálně velí poručík Wolfe, ve skutečnosti však veteráni s několika odslouženými turnusy, seržanti Barnes (Tom Berenger) a Elias (Willem Dafoe). Barnes, který věří ve vítěztví a je mu jedno, jakým způsobem bude dosaženo a Elias, který už víru ve vítězství ztratil a dál slouží patrně jen proto, aby pomohl přežít svým mužům. Poté, co četa přišla o několik mužů, zabije Barnes, co by bůh pomsty, při výslechu ženu starosty, jehož vesnice je podezřelá ze spolupráce s Vietkongem. Elias, který se s několika muži vrací z hlídky, zabraňuje dalšímu masakru a při vyšetřování je rozhodnut vypovídat proti Barnesovi. Četa se názorově rozděluje, jedni schvalují Barnesovo jednání, druzí stojí za Eliasem...

Osobně si myslím, že Četa je nejlepší film o Vietnamské válce. Kromě toho, že je dobře natočen, ukazuje, jak asi válka ve Vietnamu vypadala. Je to takový "Vietnam" v malém: malý vesnický masakr, trochu drog, pár tunelů, vesničané, o kterých nevíte, jestli podporují Vietkong nebo ne, útok sebevražedných ženistů, friendly fire, napalm... Četa není zrovna klasický válečný film, ve kterém jsou dvě znepřátelené strany a my se podíváme, jak ti "hodní" nakopou do zadku ty "zlý" (nebo naopak). Tomu odpovídá i hudba, nesetkáte se zde s žádným "bubnováním do šturmu", ve válečných filmech tak oblíbeným. Celým filmem se táhne (až na vyjímky) Adagio for Strings který film skvěle podbarvuje. Mimochodem, Adagio pro smyčce není hudba psaná pro film, americký skladatel vážné hudby Samuel Barber ho složil už v roce 1938.

Režisér (a scénárista) Oliver Stone po studiích na Yale působil krátce ve Vietnamu jako učitel. Poté se dobrovolně přihlásil k vojenské službě a v letech 1967 - 1968 bojoval ve Vietnamu. Byl dvakrát raněn, vojenskou kariéru ukončil jako specialista 4. stupně.

Smrt Eliase Marihuanové doupě

Film Četa byl u nás uveden v kinech dokonce už před revolucí (zmíňka o českých kulometech vyvolala salvu smíchu), na VHS a DVD. Také v televizi, v ČT s titulky Ondřeje Hejmy (Žlutý pes), tedy stejná verze verze jako v kinech, na Nově samozřejmě s dabingem.

Soundtrack "PLATOON and music from  era" obsahuje tyto skladby:

Platoon-soundtrack 1.The Vancouver Symphonic Orchestra - The Village
2.Smokey Robinson - Track of My Tears
3.Merle Haggard - Okie from Muskogee
4.The Doors - Hello, I Love You
5.Jefferson Airplane - White Rabbit
6.The Vancouver Symphonic Orchestra - Barnes Shoots Elias
7.Aretha Franklin - Respect
8.Otis Redding - (Sittin´ on) The Dock of the Bay
9.Percy Sledge - When a Man Loves a Woman
10.The Rascals - Groovin´
11.The Vancouver Symphonic Orchestra - Adagio for Strings