Jacob's Ladder

hodnocení CSFD: 79%
hodnocení IMDB: 7,5
JACOB'S LADDER
JAKUBŮV ŽEBŘÍK

USA, 1990, 115 min

Režie:  Adrian Lyne
Scénář:  Bruce Joel Rubin
Kamera:  Jeffrey L. Kimball
Hudba:  Maurice Jarre
Hrají:  Tim Robbins (Jacob Singer), Elizabeth Pena (Jezebel), Danny Aiello (Louis), Patricia Kalember ( Sarah), Matt Craven (Michael), Jason Alexander (Geary)

Link na upoutávku (You Tube)

Začnu od úplného, ale úplného konce. Před závěrečnými titulky se objeví oznámení, že podle určitých zpráv zkoušela armáda ve Vietnamu halucinogenní drogu BZ. A teď na úplný začátek (jestli se vám to zdá poněkud chaotické, zvykejte si...).

Delta Mekongu, rok 1971. Každý den se čeká útok Vietkongu, ale skupinku vojáků to nechává klidnou. Možná jsou trochu nervóznější, ale to je všechno. Polehávají, žertují, pokuřují trávu. Jakmile ale přijde hlášení o útoku, někteří se začnou chovat divně, mají záchvat nebo naopak tupě sedí. Do toho přichází samotný útok. Jacob Singer zvaný Profesor se znaží zmizet do bezpečí, když mu do břicha zajede cizí bajonet.

New York, asi pět let po válce. Jacob Singer se budí z ošklivého vietnamského snu ve vagóně metra. I když má vystudovanou filozofii, živí se jako pošťák, prý po tom co zažil ve Vietnamu už nemá chuť o ničem přemýšlet. Možná i kvůli tomu se rozešel s manželkou. Stýská se mu po synech, i po tom třetím, který zahynul ještě předtím, než odešel do Vietnamu. Navíc se v poslední době necítí moc dobře. Vidí kolem sebe věci, které by radši vidět nechtěl. Z oken aut nebo metra na něj zírají tváře démonů, u lidí vídá démonní výrůstky. Divné věci se mu i dějí - zamknutá stanice metra, temné auto, které se ho pokoušelo přejet. Když vyhledá lékařskou pomoc, zjistí, že jeho karta neexistuje a psychiatr který léčil jeho i ostatní veterány zemřel při výbuchu auta.

Když se Jack pomalu smiřuje s tím, že se zbláznil, zavolá mu člověk z jeho čety. Také on má pocit, že ho pozorují démoni, že se propadá do pekla. Bohužel vzápětí zahyne při výbuchu auta. Na jeho pohřbu se Jack sejde s dalšími lidmi z čety. Všichni kromě jednoho mají stejné vidiny. A jelikož jediná událost, která je kdy svedla dohromady byl Vietnam, začíná tu něco smrdět a je čas se obrátit na armádu, aby to vysvětlila. Najmou si právníka, ale hned druhý den od toho dají právník i jeho kamarádi z čety ruce pryč. I přesto se ale Jacob vysvětlení dočká.

Jacob's Ladder je solidní film, ale ne každému sedne. Protože sen o zranění není jediným snem, ze kterého se Jacob probouzí, stejně jako on nebudete vědět co byl sen a co skutečnost. To zjistíte až na konci.

Jestli film neznáte a sháněli byste ho jen kvůli válce, budete zklamáni. Ve Vietnamu se odehrává jen úvod a potom filmem probleskují scény co následovalo po zranění, co by sen. V úvodů jsem psal o halucinogení droze BZ a jejím užití ve Vietnamu, ale o tom film také není, ani o tom nespekuluje, zpráva o použití sloužila nejspíš tvůrcům jen jako inspirace. Pokud jde o samotnou látku BZ, tak armáda jí měla ve svém arzenálu, ale její účinky měly být opačné než u látky ve filmu. BZ měla pomocí halucinací zneschopnit nepřítele.

Jakubův žebřík natočil Adrian Lyne (Osudová přitažlivost, 9 a 1/2 týdne, Flashdance...), z herců je nejznámější Tim Robbins (Vykoupení z věznice Shawshank). Pro někoho možná bude nejznámější tváří ten kluk co vždycky zůstal Sám doma, Macaulay Culkin, který hraje Jacobova mrtvého syna (a tehdy se ani nevešel do titulků).
Film u nás vyšel na VHS (1993) i na DVD.