In Country

In Country

hodnocení CSFD: 56%
hodnocení IMDB: 5,8
IN COUNTRY
V NEPŘÁTELSKÉM POLI

USA, 1989, 120 min

Režie:  Norman Jewison
Scénář:  Frank Pierson, Cynthia Cidre
Kamera:  Russell Boyd
Hudba:  James Horner
Hrají:  Bruce Willis (Emmett Smith), Emily Lloyd (Samantha Hughes), Joan Allen (Irene), John Terry (Tom), Peggy Rea (Mamaw), Judith Ivey (Anita), Daniel Jenkins (Dwayne), Stephen Tobolowsky (Pete), Jim Beaver (Earl Smith)

Link na upoutávku

Cože ? Bruce Willis ve filmu o Vietnamu ? No tak to musí být akčňák, ve kterém dostanou soudruzi zle nakopáno... Ne tak docela. Film se odehrává někdy koncem osmdesátých let a hlavní hrdinkou je čerstvá maturantka Samantha. A kde je ten Vietnam, ptáte se asi. Ono se to má tak.

Samantha nikdy nepoznala svého otce, protože ten zahynul ve Vietnamu těsně po jejím narození. Její matka žije s druhým mužem v jiném městě a Samantha zůstala matčině starém domě se strýčkem Emettem (Bruce Willis), veteránem z Vietnamu.

Emett je zrovna nezaměstnaný protože nechce robotit v továrně, má problémy se ženami i se zdravým, občas se chová trochu zvláštně, prostě se nedokáže úplně zařadit. Jakoby v něm kus války zůstal. To se dá říct i o jeho kamarádech veteránech, se kterými se občas sejde třeba na oběd. Někdy s nimi vysedává i Samantha a tak je do Vietnamu trochu vtažena. Když ale najde v domě dopisy, které psal z války otec, snaží se o něm, o tom jak umřel i o válce dozvědět něco víc.

Tolik úvod do děje. Hned také uspokojím milovníky "válečných záběrů", ve filmu se několik minut nachází (ale skutečně jen pár minut), ve kterých je smrt Samanthina otce. Willise v mundúru neuvidíte, když tedy nepočítám, že v závěru navlékne svoje tropiko bez rukávů. To se není co divit, je to spíš film následcích a traumatech z války. I když to nejsou zrovna následky jako v Narozen 4.července, protože v tomto filmu vypadají všichni veteráni zdánlivě v pořádku, přesto v nich válka dál sedí.

I když film není nijak zvlášť vysoko hodnocen, kromě hereckého výkonu Bruce Willice, který za obdržel Zlatý globus, troufnu si říct, že ten, kdo se o válku ve Vietnamu zajímá, si ten film prožije mnohem lépe než běžný divák. Tedy pokud se k filmu dostane - u nás vyšel film na VHS a byl uveden v televizi.