Heaven & Earth

hodnocení CSFD: 81%
hodnocení IMDB: 6,7
HEAVEN & EARTH
Nebe a země

USA, 1993, 140 min

Režie:  Oliver Stone
Scénář:  Oliver Stone
Kamera:  Robert Richardson
Hudba:  Kitaro
Hrají:  Hiep Thi Le (Le Ly), Tommy Lee Jones (Steve Butler), Dr. Haing S. Ngor (otec), Joan Chen (matka), Thuan Le (Kim), Dustin Nguyen (Sau), Mai Le Ho (Hai), Vivian Wu (madam Lien), Long Nguyen (Anh), Debbie Reynolds (Eugenia), Conchata Ferrell (Bernice), Supak Pititam (mnich)

Nebe a země je třetí Stoneův film s námětem vietnamské války a opět je to válka z jiného úhlu. Četa byla z prostřebí americké bojové jednotky, v Narozen 4.července zpracoval příběh veterána a válečného invalidy, v Nebe a země je to pak příběh vietnamské civilistky. Podobně jako Narozen 4.července, i Nebe a země vznikl podle autobiografické knihy, nebo spíše knih.

Hlavní hrdinka Le Ly žila až do příchodu Vietkongu idylický život na vesnici, kde pomáhala rodičům obdělávat pole. Potom se stala místní pomocnicí Vietkongu, ale pro podezření ze zrady musela odejít do Saigonu, kde nějaký čas žila jako služebná, potom jako pouliční prodavačka, která ze svého obchodu v krabici nabízí vojákům alkohol, cigarety a marjánku. Navíc jako svobodná matka. nakonec skončila ve Spojených státech jako manželka seržanta Námořní pěchoty, i když ani život v Americe pro ni nebyl jednoduchý.

Nebe a země je pohled na válku očima prostého Vietnamce a člověk uvědomí, jak přítomnost Američanů a války zdevastovala tradiční hodnoty jako je rodina.

Nejznámější tváří je ve filmu Tommy Lee Jones jako seržant Butler, další známou tváří je Haing S. Ngor (Vražedná pole z kambodžského rudého pekla). Nebe a země je dostupný film, vyšel na VHS i DVD, uvedla ho i televize a též šel v kinech.

nákup rýže

Film vznikl podle dvou knih, první je When Heaven and Earth Changed Places: A Vietnamese Woman’s Journey from War to Peace, druhou pak Child of War, Woman of Peace, jejich autorkou je Le Ly Hayslip (narozena jako Phung Thi Le Ly). Životní příběh Le Ly se malinko liší od toho filmového.

Le Ly Hayslip se narodila v roce 1949 v malé vesničce Ky La, ležící poblíž Da Nangu. Le Ly byla nejmladší, šesté dítě v rodině pěstitele rýže. K vietkongu se dostala ještě před svými dvanáctými narozeninami. Pro vietkong přenášela zprávy, hlídala, kradla zásoby a také nastražovala pasti. Často byla vyslýchána vládními vojáky, během výslechů byla někdy bita i mučena. I přesto došel vietkong k podezření, že je vlastně vládní agentkou a odsoudil jí k smrti. Ale místo popravy jí její kati znásilnili a tím jí zneuctili v očích vesničanů.
Aby jí uchránila od vietkongu, odvezla jí matka do Saigonu. To bylo Le Ly 14 let. Vietkong ale poslal zprávu jejímu otci, ve které chtěli po Le Ly, aby kladla výbušniny v Saigonu. Otec raději spáchal sebevraždu a tím znemožnil možný kontakt mezi Le Ly a vietkongem.
Le Ly měla v šestnácti první dítě a protloukala se jako služka, servírka a ošetřovatelka v nemocnici. Protože neviděla své štěstí ve Vietnamu, rozhodla se odjet do Spojených států. Ke konci 60.let se seznámila se stavebním inženýrem jménem Ed Munro, který souhlasil se sňatkem. V květnu 1970 tak mohla dvacetiletá Le Ly vystoupit na americkém letišti. Manžel ovšem po třech letech zemřel na rozedmu plic. Druhým manželem Le Ly se stal vietnamský veterán Dennis Hayslip, který ale měl problémy s alkoholem a později spáchal sebevraždu.
V Americe pracovala Le Ly jako hospodyně, pracovnice v továrně a také jako manažerka v restauraci. V roce 1986 navštívila znovu Vietnam a svojí rodinu. Celkem se jí narodili tři děti. V roce 1988 založila nadaci East Meets West Foundation, která pomáhá léčit fyzické i emocionální zranění způsobené vietnamskou válkou lidem na obou stranách konfliktu.
V roce 1989 jí vyšla první kniha When Heaven and Earth Changed Places, v roce 1993 druhá Child of War, Woman of Peace, ve které vypráví o svém životě po příjezdu do Států.

Heaven and Earth - Soundtrack Soundtrack Heaven & Earth obsahuje tyto skladby:

1. Heaven & Earth
2. Sau Dau Tree
3. Ahn & Lely Love Theme
4. Saigon Reunion
5. Aron Listen
6. Sau Nightmare
7. V.C. Bonfire
8. Trong Com
9. Ahn's House
10. Destiny
11. Last Phone Call
12. A Child Without A Father
13. Village Attack/The Arrest
14. Walk To The Village
15. Steve's Ghost
16. Return To Vietnam
17. End Title