The Green Berets

hodnocení CSFD: 45%
hodnocení IMDB: 5,2
THE GREEN BERETS
ZELENÉ BARETY

USA, 1968, 135 min

Režie:      Ray Kellogg, John Wayne
Scénář:     James Lee Barrett
Kamera:    Winton Hoch
Hudba:       Miklos Rosza
Hrají:      John Wayne (Col.Mike Kirby), David Janssen (Beckworth), Jim Hutton (Sgt.Peterson), Aldo Ray (Sgt.Muldoon), Raymond St. Jacques (doc McGee), Bruce Cabot (Col.Morgan), Jack Soo (Col.Cai), George Takei (Capt.Nim), Patrick Wayne (Jamison), Luke Askew (sgt. Provo), Irene Tsu (Lin)

Link na upoutávku

Slavný indiánobijec John Wayne zjistil, že Americe hrozí další nebezpečí od rudochů. Tentokrát však od rudochů se žlutou pletí, žijících na druhé straně zeměkoule. Svůj stetson odhodil v dáli, navlékl obleček se slušivým tygřím proužkem a jako plukovník Kirby se vydal nakopat rudochům prdel.

Col. Kirby Vysazení v táboře SF

Ve Fort Braggu probíhá ukázka schopností a možností A-Teamu Zelených baretů. Ukázka je pro novináře i veřejnost. Mezi novináři je i John Beckworth, který píše pro protiválečně naladěné noviny Chronicle Herald.
  Na jiném místě Fort Braggu dostal právě plukovník Kirby pověření vést další jednotku Zelených baretů do Vietnamu. Stihne ještě shlédnout konec ukázky a při odchodu novinářů se lehce slovně střetne s Beckworthem.
 Názory novinářů jsou pro Kirbyho možná zajímavé, důležitější je ale nasazení ve Vietnamu. Především je třeba vybrat ty správné lidi. Někteří se hlásí sami, jako třeba seržant Provo, některé je třeba přesvědčit. To se týká Petersona, šikovného "obstaravatele" nedostatkového materiálu. Když jsou lidé vybráni a materiál připraven, nic nebrání vydat se na dlouhý let přes oceán.

Horalé Návrat z akce

Po příletu do Vietnamu a seznámení se se situací vyčlení Kirby jeden A-Team jako posilu pro nedokončený tábor Special Forces, který je pravidelně napadán Vietcongem a hrozí mu zničení. S A-Teamem se do tábora vydává i novinář Beckworth, který se na vlastní oči přijel podívat, jak válka ve Vietnamu vypadá. Že situace ve Vietnamu není vůbec jednoduchá se dozví také od vietnamského kapitána Nima. Když jednou vojáci pročesávají okolí tábora, zeptá se ho, jestli je Vietcong opravdu tak blízko. Nim mu s úsměvem odpoví: "Mám Vietcong i ve vlastním oddílu". Plukovník Kirby má ale pro své muže i další lahůdku - únos generála Vietcongu.

Kpt. Nim a novináž Backworth Odhalení zrádce

Film by se dal rozdělit na tři části - před odletem ve Státech, v táboře Special Forces a únos. Tomu, kdo nezná nic o činnosti Special Forces (Zelených baretů) ve Vietnamu by i část v táboře mohla připadat místy směšná. Třeba to, jak hodní Američané léčí vesničany v širokém okolí tábora. Přitom to bylo součástí programu na získání "srdcí a duší". Ta část v táboře na mě působí sympaticky, pro mě je třeba milý detail, kdy vysazení Baretů kryjí dva kroužící "Hogy". I když zase třeba dost hloupě je natočen útok AC-47, kdy to vypadá tak, že letadlo proletí a dole najednou padají lidé. Část s únosem generála se mi moc nelíbí (třeba rádobyakční pobíhání po džungli), ale chápu, že film potřeboval "pořádnej" závěr.

Přijel i Fantomas Neprojdou !

Film The Green Berets byl natočený v roce 1968 a to asi nebyla v Americe moc příznivá doba pro film o "skvělých mužích se zeleným baretem". Nepomohla tomu asi ani v úvodních titulcích použitá mírně upravená verze písničky SSgt.Barryho Sadlera "Ballad of the Green Berets", která v roce 1966 byla na několik týdnů na prvním místě americké hitparády. (Jestli si dobře vzpomínám, ve své sbírce gramodesek ji objevil i Homer Simpson. Okomentoval ji slovy: "Balada o Zeleném baretu, kde se to tu vzalo?")

Fultonův hák v akci Legendární závěr se západem slunce

Ballad of the Green Berets

Fighting soldiers from the sky,
Fearless men who jump and die,
Men who mean just what they say
The brave men of the Green Beret.

Silver wings upon their chests,
These are men, America's best,
One hundred men we'll test today,
But only three win the Green Beret.

Trained to live off nature's land,
Trained in combat, hand to hand,
Men who fight by night and day,
Courage take from the Green Beret.

Silver wings upon their chests,
These are men, America's best,
One hundred men we'll test today,
But only three win the Green Beret.

Back at home a young wife waits,
Her Green Beret has met his fate,
He has died for those oppressed,
Leaving her this last request:

Put silver wings on my son's chest,
Make him one of America's best,
He'll be a man they'll test one day,
Have him win the Green Beret.