Go Tell the Spartans

hodnocení CSFD: 61%
hodnocení IMDB: 6,7
GO TELL THE SPARTANS
JDI, ŘEKNI SPARTSKÝM

USA, 1978, 114 min

Režie:  Ted Post
Scénář:  Daniel Ford, Wendell Mayes
Kamera:  Harry Stradling Jr.
Hudba:  Dick Halligan
Hrají:  Burt Lancaster (Maj. Barker), Craig Wasson (Cpl. Courcey), Jonathan Goldsmith (Sgt. Oleonowski), Marc Singer (Capt. Olivetti), Joe Unger (Lt. Hamilton), Dennis Howard (Cpl. Abraham Lincoln), Evan C. Kim (Cowboy), David Clennon (Lt. Finley Wattsberg), Hilly Hicks (radista Toffer), John Megna (Cpl. Ackley), Dolph Sweet (Gen. Harnitz), Clyde Kusatsu (Col. Minh), James Hong (stařec), Denice Kumagai (vietnamská dívka), Tad Horino (jednooký VC)

Link na scénu z filmu (You Tube)

Jdi řekni spartským se odehrává ve Vietnamu v roce 1964, tedy v éře poradců. Jednomu týmu poradců velí starý odkecaný major Barker, jehož v povýšení přeskočili i jeho bývalí podřízení. Ne snad proto, že by byl major špatný velitel. Jen si dělá věci po svém a hlavně není gentleman. Zástupce mu dělá kapitán Olivetti, pro kterého je Vietnam čárkou k povýšení směrem na generála. Major Barker není v záviděníhodné pozici - má na starost několik posádek, chybí mu lidé, když pořebuje dělostřeleckou podporu, musí kupčit s jihovietnamským velitelem provincie. Navíc mu přišly posily, ze kterých nemá vůbec radost - mladý poručík, který ze sebe sype vlastenecké fráze, starý zkušený seržant, který toho ale ve válkách příliš zažil, zdravotník, který má rád opium a pyrotechnik, kterého vůbec nepotřebuje a který je pro majora trochu záhadou. Aby toho nebylo málo, požaduje americké velení po Barkerovi aby otevřel další základnu v místě bývalého francouzkého opevnění v Muc Wa. Protože je Muc Wa opuštěné místo, kde nikdo nežije, zabije major dvě mouchy jednou ranou a pošle tam všechny, kterých se chce a může zbavit. Kromě nových posil do Muc Wa putuje i jihovietnamský sadistický seržant Cowboy, který ve všech vidí Congy a hrstka vesnické domobrany vyztužená skupinou vojáků. Jakmile se v Muc Wa objeví vojáci, okamžitě toto klidné místo přitáhne pozornost Vietcongu.

Na to, že na filmu pracovali spíš béčkoví tvůrci, je to film překvapivě slušný (alespoň mezi filmy z Vietnamu). Tedy aspoň dějem, rozhodně to není film, kde jediným smyslem je postřílet co nejvíce Vietnamců. Nic takového. Místy jsem si dokonce vzpomněl na MASH, některé situace jsou docela absurdní, ale pro toho kdo má nějakou zkušenost s armádou (je jedno s jakou) i uvěřitelné. Ne snad že by byl film absurdní komedie, je spíš hořce ironický.
Režisérem filmu je Ted Post, mezi jeho tři nejznámější filmy patří Do nitra planety opic a dva filmy s Clintem Eastwoodem - kovbojka Pověste je výš a Magnum Force ze série filmů s "Drsným" Harry Callahanem. Z hereckých jmen je nejznámější Burt Lancaster, ostatní jsou spíš herci, které živí televize. Film byl natočený podle knihy Daniela Forda Incident at Muc Wa.

Film u nás vyšel snad jen na VHS, nevím ani jestli ho dávali v televizi. Jestli vás, stejně jako mně, zajímá co v názvu dělají ti "spartští", tak je to část citátu vztahujícího se k bitvě u Thermopyl, který je nad branou francouzkého hřbitova v Muc Wa.