Good Morning, Vietnam

obal DVD

hodnocení CSFD: 81%
hodnocení IMDB: 7,2
GOOD MORNING, VIETNAM
Dobré ráno, Vietname

USA, 1987, 121 min

Režie:     Barry Levinson
Scénář:     Mitch Markowitz
Kamera:     Peter Sova
Hudba:      Alex North
Hrají:  Robin Williams (Adrian Cronauer), Forest Whitaker (Edward Garlick), Tung Thanh Trang (Tuan), Chintara Sukapatana (Trinh), Bruce "Bruno" Kirby Jr. (Lt. Steven Hauk), J.T.Walsh (Sgt.Major Dickerson), Noble Willingham (Gen.Taylor), Robert Wuhl (Marty Lee Dreiwitz), Richard Portnow (Dan "The Man" Levitan), Floyd Vivino (Eddie Kirk), Cu Ba Nguyen (Jimmy Wah)

Srpen 1965. Na rozpálenou plochu letiště Tan Son Nhut vystupuje podivná figurka oblečená do směsi uniformy a civilního oblečení. Příslušnost k USAF se dá poznat jen podle lodičky. Je to airman (vojín letectva) Adrian Cronauer, budoucí rozhlasová hvězda. Opravdová válka ve Vietnamu se teprve rozjíždí a do země pomalu přicházejí další američtí vojáci. Právě jim je určeno vysílání AFRS - saigonského Rádia ozbrojených sil. Rádio sice plní svou roli šířitele informací, ale je tak nudné, že by uspalo orla v letu. Velitel Rádia, gen.Taylor, chce trochu rozptýlit vojáky na základnách a také odvést jejich pozornost od narůstajícího napětí. Cronauera slyšel na Krétě, byl jím nadšen a nechal ho převelet do Saigonu, aby trochu rozčeřil rozhlasové vlny.

"Dóóóbréé ráno, Vietname", tak zní typický Cronauerův pozdrav. Po něm následuje slovní kanonáda. Za mikrofonem vystřídá modního poradce Lea meteorolog Roosevelt, po rozhovoru s nahluchlým dělostřelcem následuje přímé rádiové spojení s Ho Či Minovou stezkou. To vše v podání jediného člověka - Adriana Cronauera. Když se k tomu připočítá do té doby v Rádiu nehraný rock'n'roll, je jasné, že má naslouchající vojáky "na lopatě". Cronauerova obliba stoupá, dokonce jako první DJ v historii Rádia má svoje fanoušky. Ale všichni nejsou příznivci Adriana Cronauera, určitě ne všichni v Rádiu. První, komu Cronauer vadí, je jeho nadřízený a "znalec humoru" (Reader's Digest mu chce otisknoust dva vtipy!), poručík Hauk, celkem neškodný blázen, který nechápe Cronauerův humor (a možná ani humor nikoho jiného) a vadí mu hudba, kterou Cronauer pouští. Další komu Cronauer nesedí, je Sergeant Major Dickerson, bývalý příslušník Special Forces. Ten má rád především disciplinované vojáky a to Cronauer opravdu není. Ale ochranná ruka generála Taylora je mocná a tak si Cronauer může leccos dovolit. Třeba přestříhat rozhovor s viceprezidentem Nixonem a "pokecat" si tak s ním o jeho varlatech nebo o kouření marihuany.

por.Hauk a sgt.Dickerson

Volný čas tráví Cronauer se svým asistentem Garlickem většinou v baru Jimmyho Waha. Stane se ale také učitelem v kurzu angličtiny. Do kurzu totiž chodí vietnamská dívka Trinh a jako její učitel má větší šanci získat souhlas od její rodiny a pozvat jí na rande. Do kurzu chodí také Tuan, mladší bratr Trinh a tak Cronauer používá klasickou metodu - chceš-li získat dívku, seznam se s jejím bratrem.

Cronauerova stále větší popularita dělá vrásky Haukovi i Dickersonovi. Ale i oni se dočkají. V Rádiu vládne totiž docela slušná cenzura. Snad aby nebyli vojáci znepokojováni, dozvídají se všechno možné, jen ne to, co se děje ve Vietnamu. Poté, co se Cronauer stane svědkem výbuchu v baru Jimmyho Waha odvysílá "neoficiální" zprávu o "neoficiálním" výbuchu "neoficiální" bomby. Na nátlak Hauka a Dickersona je Cronauer dočasně odvolán. Ve vysílání ho nahradí poručík Hauk, ale jeho (ne)humor a výběr těch nejlepších polek nemůže Cronauera nahradit. A protože asi všichni mediální šéfové uvažují stejně (lidem se to líbí, tak my jim to dáme), může se Cronauer vrátit do programu. Tomu se ale nechce vracet do rádia, kde si musí dávat pozor na to co říká. Až neplánované vystoupení mezi vojáky v dopravní zácpě Cronauera přesvědčí, že jeho ztřeštěnosti jsou pro naslouchající vojáky trochu víc než jen zábava. Po setkání s vojáky dostanou Cronauer s Garlickem nápad cestovat za vojáky na základny a záznam z těchto setkání potom pouštět v rádiu. Jejich první cesta vede do An Loc a to je pro Dickersona příležitost zbavit se Cronauera jednou provždy. A Cronauer se zase na vlastní kůži musí přesvědčit, že i nepřítel může být přítel a naopak.

Dobré ráno, Vietname je trochu jiný "Vietnam", než je běžné. Není to ani nablblé akční béčko, ani film o postižených veteránech, ale velmi dobrá skoro komedie. Skoro, protože občas nějaký vážnější tón zazní. Pro někoho bude možná překvapením, že film je inspirovaný příběhem skutečného Adriana Cronauera, DJ AFRS. I když ve filmu není jediný válečný záběr, film má slušnou "namovou" atmosféru. To díky dobové hudbě a krátkým prostřihům na blátošlapy, prolétající vrtulníky nebo jinou techniku. Těchto kratičkých záběrů je ve filmu spousta. Někdo si to třeba ani neuvědomí, ale i ten dvousekundový průlet vrtulníku nebo záběr na vojáky někdo musel natočit (to je samozřejmé), ale také zaplatit, tzn. dekorace, lidi, techniku. A přitom nemají jinou funkci než vytvářet atmosféru, nanejvýš mohou sloužit jako záběry na spokojené a bavící se posluchače, aby bylo vidět, pro koho Cronauer vlastně vysílá.

V roli Adriana Cronauera exceluje Robin Williams, je to určitě jedna z jeho nejúspěšnějších rolí. Nakonec, získal za ní Zlatý globus a nominaci na Oskara. Jeho asistenta Garlicka si zahrál Forest Whitaker, který už "Vietnam" okusil v Četě. Poručíka Hauka hrál Bruno Kirby Jr., ten hrál ošetřovatele ve filmu Birdy, který má také jistou souvislost s vietnamskou válkou.

Jestli máte nainstalovaný Real Player, můžete si originální i filmový "Good Morning Vietnam" (a další "zvuky Vietnamu") poslechnout na stránce 9.pěšího pluku http://www.manchu.org/sounds/

Good Morning Vietnam - Soundtrack Soundtrack Good Morning Vietnam obsahuje tyto skladby:

1. Martha Reeves & The Vandellas - Nowhere To Run
2. The Beach Boys - I Get Around
3. Wayne Fontana & The Mindbenders - Game Of Love
4. The Searchers - Sugar And Spice
5. The Castaways - Liar, Liar
6. The Beach Boys - The Warmth Of The Sun
7. James Brown - I Got You (I Feel Good)
8. Them - Baby Please Don't Go
9. Marvelettes - Danger Hearthbreak Dead Ahead
10. The Vogues - Five O'Clock World
11. The Rivieras - California Sun
12. Louis Armstrong - What A Wonderful World

Existuje i soundtrack, kde jsou kromě písniček i rozhlasové výstupy Adriana Cronauera (Robina Williamse).