Forrest Gump

hodnocení CSFD: 95%
hodnocení IMDB: 8,7
FORREST GUMP
FORREST GUMP

USA, 1994, 142 min

Režie:  Robert Zemeckis
Scénář:  Eric Roth
Kamera:  Don Burgess
Hudba:  Alan Silvestri
Hrají:  Tom Hanks (Forrest Gump), Robin Wright Penn (Jenny Curran), Gary Sinise (Lt.Dan Taylor), Mykelti Williamson (Pvt.Benjamin Buford 'Bubba' Blue), Sally Field (Gumpova matka), Michael Conner Humphreys (Forrest Gump jako chlapec)

Link na upoutávku

Forrest Gump je prosťáček s IQ 75. Má ale maminku, která mu umí všechno vysvětlit tak, aby tomu rozuměl. Její rady, i rady ostatních, bere smrtelně vážně a řídí se jimi celý život. V dětství je mu největší kamarádkou Jenny. Ta má asi moc hodného tatínka, protože jí pořád hladí a pusinkuje (zvlášť když si před tím přihne z lahve). Kvůli křivým zádům musí malý Forrest nosit na nohách kovový aparát a když se ho zbaví, běhá najednou jako vítr. A to mu zůstane. Díky tomu se stane hráčem amerického fotbalu, získá stipendium na univerzitě, dostane se i do fotbalového univerzitního výběru, který přijme i prezident Kennedy. To není jediné Forrestovo setkání se slavnou osobností. Potkává je neustále, zrovna tak se každou chvíli připlete k nějaké známé události amerických dějin 50. až 80. let 20.století. A občas je i původcem změn.

Po skončení studia na univerzitě se Forrest nechá "nalejt" do armády. Vždyť strýček Sam z náborového letáku na něj ukazuje prstem a slibuje mu báječnou kariéru. V armádě to jde Gumpovi jaksi samo od sebe. Není to nic těžkého, stačí si hezky ustlat postel, pořád stát hodně rovně a na každou otázku odpovědět "Ano seržante".

V armádě pozná Forrest i svého úplně nejvíc nejlepšího kamaráda. Bubba je také z Alabamy a po vojně chce hned dělat do krevet. Bubbova rodina i on sám totiž ví o lovu krevet úplně všechno. A patrně jedině Forrest je schopný Bubbovo neustálé vypravování o krevetách vstřebat.

Pro službu v armádě si ale Forrest nevybere vhodnou dobu a i s Bubbou se ocitnou ve Vietnamu, v úplně jiné zemi. Jejich velitelem čety (4.četa roty A, 2.prapor 47.pěšího pluku, 9.pěší divize) je poručík Dan Taylor, který v tom umí chodit. Členové jeho rodiny totiž bojovali a umírali ve všech amerických válkách a poručík Dan se hodně snaží, aby udržel s rodinou krok.

Gumpovi se ve Vietnamu celkem líbí, vidí hodně z přírody, pořád je co dělat a kam chodit. Chodí na dlouhatánské výlety, na kterých hledají nějakého chlápka, co se jmenuje Charlie. Během období dešťů zažije také všechny druhy deště, ale v den, kdy přestane pršet, se jejich četa dostane do pořádné palby. Jakmile poručík Dan zavelí k ústupu, udělá Forrest to, co mu vždy radila Jenny - nehraj si na hrdinu a utíkej. Utíká tak daleko a rychle, že je najednou sám. Bez ostatních a hlavně bez Bubby. A to není dobře. Forrest se musí přesvědčit, jestli Bubbovi nic není. Při pátrání po Bubbovi nachází Forrest své zraněné spolubojovníky, kteří ho prosí o pomoc. Podaří se mu tak odnosit všechny své přeživší kamarády, ale Bubbovi už není pomoci.

Tím Gumpova účast ve válce končí. Během zachraňování čety schytá jedno z těch "zranění za milión", trefí ho totiž do zadku (ale armáda si ty peníze asi nechala). Souvislosti s Vietnamem tím ale nekončí, Gump si léčí zranění ve vojenské nemocnici v Saigonu. Za záchranu lidí z čety dostane Medaili cti a při slavnostním předání před televizními kamerami ukáže prezidentu Johnsonovi své zranění. Ještě s medailí na krku se připlete mezi veterány a stane se řečníkem na protiválečné demonstraci. Válka je pro Forresta uzavřená záležitost, ale její následky se připomínají v osobě poručíka Dana, invalidního veterána v pojízdném křesle a také Gumpova společníka v krevetovém byznysu.

Samotný film se k válce nijak nevyjadřuje, nic o ní nevypovídá, je to pouze jedna z etap Gumpova života. Ale je to prima natočeno, s dobrou atmosférou a muzikou. A hlavně je to jeden z mých oblíbených filmů, takže jsem rád, že v něm kousek Vietnamu je a mohu ho sem prsknout. Film je natočený podle knihy Winstona Grooma a oproti knize má daleko lidštější rozměr. To se týká samotného Gumpa, ale i postav, jako nešťastná Jenny nebo zahořklý veterán poručík Dan. Film byl oceněný šesti Oscary a to v kategorii nejlepší fim, režie, herec v hlavní roli (Tom Hanks), adaptovaný scénář, střih a vizuální efekty. V dalších sedmi kategoriích byl na Oscara nominovaný - herec ve vedlejší roli (Gary Sinise), výprava, kamera, hudba, zvuk, masky a střih zvukových efektů.

Soundtrack Forrest Gump obsahuje tyto skladby:

CD 1
1.Elvis Presley - Hound Dog
2.Duane Eddy - Rebel Rouser
3.Clarence "Frogman" Henry - (I Don't Know Why) But I Do
4.The Rooftop Singer - Walk Right In
5.Wilson Pickett - Land Of 1000 Dances
6.Joan Baez - Blowin' In The Wind
7.Creedence Clearwater Revival - Fortunate Son
8.The Four Tops - I Can't Help Myself (Sugar Pie Honey Bunch)
9.Aretha Franklin - Respect
10.Bob Dylan - Rainy Day Women #12 & 35
11.The Beach Boys - Sloop John B
12.The Mamas & The Papas - California Dreamin'
13.Buffalo Springfield - For What It's Worth
14.Jackie DeShannon - What The World Needs Now Is Love
15.The Doors - Break On Through (To The Other Side)
16.Simon & Garfunkel - Mrs. Robinson
 
CD 2
1.Jefferson Airplane - Volunteers
2.The Youngbloods - Let's Get Together
3.Scott McKenzie - San Francisco (Be Sure to Wear Flowers in Your Hair)
4.The Byrds - Turn! Turn! Turn! (To Everything There Is a Season)
5.The Fifth Dimension - Medley: Aquarius/Let the Sunshine In
6.Harry Nilsson - Everybody's Talkin'
7.Three Dog Night - Joy to the World
8.The Supremes - Stoned Love
9.Thomas, B.J. - Raindrops Keep Falling on My Head
10.Randy Newman - Mr. President (Have Pity on the Working Man)
11.Lynyrd Skynyrd - Sweet Home Alabama
12.The Doobie Brothers - It Keeps You Runnin'
13.Gladys Knight & The Pips - I've Got to Use My Imagination
14.Willie Nelson - On the Road Again
15.Bob Seger & The Silver - Against the Wind
16.Alan Silvestri - Forrest Gump Suite