Full Metal Jacket

plakát k filmu Full Metal Jacket

hodnocení CSFD: 87%
hodnocení IMDB: 8,4
FULL METAL JACKET
OLOVĚNÁ VESTA

VB/USA, 1987, 116 min

Režie:   Stanley Kubrick
Scénář:   Stanley Kubrick, Michael Herr, Gustav Hasford
Kamera:   Douglas Milsone
Hudba:   Abigail Mead
Hrají:  Matthew Modine (voj. Joker), R. Lee Ermey (sergeant Hartman), Vincent D´Onofrio (voj. Pyle), Arliss Howard (voj.Cowboy), Adam Baldwin (Animal Mother), Kevin Major Howard (Rafterman), Dorian Harewood (Eightball)

Link na upoutávku

Troufnu si říct, že tento film Stanley Kubricka u nás (zatím) příliš lidí nezná (snad kromě filmových nadšenců nebo příznivců "Vietnamu"). Já jsem film viděl poprvé někdy v minulém století (pokud bych to měl upřesnit, tak se jednalo o první polovinu devadesátých let minulého století) na videu, v mizerné kopii s mizerným překladem a dabingem "samo domo". Film se tu potuloval pod názvem "Bunda plná olova", i když označení Full Metal Jacket (FMJ) se používá pro náboje s celoplášťovou kulkou a jak jsem se dozvěděl od jednoho slovenského vojenského výsadkáře, Full Metal Jacket je i slangový výraz pro uniformu posázenou vyznamenáními. Tedy něco, čemu se v češtině říká "plechová prsa". I s mojí velmi špatnou angličtinou jsem měl dojem, že dabér-překladatel občas neví o čem mluví a někdy pro jistotu nemluvil vůbec. Můj zážitek z tohoto filmu je tedy asi tak poloviční, ale i přesto se mi líbil, na mém žebříčku vietnamových filmů je to číslo 2.

Pokud si dobře vzpomínám, hrdinou filmu je vojín zvaný "Joker" (překladatel mu myslím říkal "Vtipkař"), který spolu s dalšími nastoupil k výcviku k USMC na Parris Island. Zde dělá z chlapců chlapy seržant Hartman a výcvik v jeho podání se samozřejmě nemůže obejít bez řvaní, buzerace a šikany (prostě klasika, to by snad ani nebyl pořádný výcvik, velící samozřejmě není uřvanej buzerant, je pouze náročný na plnění úkolů :-).

Druhá část filmu se odehrává ve Vietnamu, Joker je zařazen jako válečný korespondent píšící pro vojenské noviny Star and Stripes. V době& "TET ofenzívy" odjíždí do Hue (nejspíš, ten překlad byl fakt dost špatnej)(pozn. je to Hue, objevil jsem scénář k filmu), kde se setkává s Cowboyem, kamarádem z výcviku a připojuje se k jeho četě.

Ještě bych chtěl napsat, že film jsem podruhé viděl u kamaráda z Itálie, který má sice originálku, ale bohužel v italštině. Tento můj "kemo" byl docela udivený, když jsem mu řekl, že FMJ je u nás prakticky neznámý film, on sám říkal něco ve smyslu, že to je film, který by měl člověk vidět. Chtěl bych zdůraznit, že jeho žádný "Vietnam" vůbec nezajímá, proto jsem byl také překvapený, když jsem FMJ objevil mezi jeho kazetama.

Stanley Kubrick nerad cestoval (myslím, že jsem někde četl o jeho strachu z létání), celý film je proto natočen v Anglii, i když to není znát. Další zajímavostí je postava seržanta Hartmana, vytvořil ji R. Lee Ermey, bývalý drill instructor na Parris Island. Před několika lety proběhla ve Francii obnovená premiéra filmu a minimálně v jednom týdnu měl Full Metal Jacket třetí největší návštěvnost.

Původně zde stálo, že FMJ u nás nebyl uveden ani na videu, ani v televizi. To už neplatí, protože na podzim 2001 vyšel FMJ (pod názvem Olověná vesta) spolu s dalšími Kubrickovými filmy (mezi nimi Mechanický pomeranč a Shining) na videu a DVD. Na podzim 2004 byl také uveden v televizi na ČT 2.

Full Metal Jacket - soundtrack Soundtrack FULL METAL JACKET obsahuje tyto skladby:

1.Abigail Mead and Nigel Goulding - Full Metal Jacket
2.Johny Wright - Hello Vietnam
3.The Dixie Cups - Chapel Of Love
4.Sam the Sham and the Pharoahs - Wooly Bully
5.Chris Kenner - I Like It Like That
6.Nancy Sinatra - These Boots Are Made For Walking
7.The Trashmen - Surfin´ Bird
8.The Goldman Band - The Marines Hymn

   Abigail Mead 
9.Transition
10.Parris Island
11.Ruins
12.Leonard
13.Attack
14.Time Suspended
15.Sniper

9 - 15 jsou orchestrální skladby.