Flight of the Intruder

hodnocení CSFD: 55%
hodnocení IMDB: 5,3
Flight of the Intruder
Let vetřelce

USA, 1991, 115 min

Režie:  John Milius
Scénář:  Robert Dillon, David Shaber
Kamera:  Fred J. Koenekamp
Hudba:  Basil Poledouris
Hrají:  Danny Glover (Cmdr. Frank 'Dooke' Camparelli), Willem Dafoe (Lt. Cmdr. Virgil 'Tiger' Cole), Brad Johnson (Lt. Jake 'Cool Hand' Grafton), Rosanna Arquette (Callie), Tom Sizemore (Boxman), J. Kenneth Campbell (Lt. Cmdr. 'Cowboy' Parker), Jared Chandler (Lt. Jack 'Razor' Barlow), Dann Florek (Lt. Cmdr. Mad Jack/Doc)

Jack "Cool Hand" Grifton je pilotem Intruderu. On a jeho bombometčík "Morg" McPherson míří nad Vietnam, na další osamělou noční misi. A-6 Intruder létá nízko nad zemí a tak po nich pálí vše, od raket, přes protiletadlové kanóny a po ruční palné zbraně. A jak říká Grifton, "Ve Vietnamu má pušku každej rolník". Jeden z nich má buď velké štěstí, nebo proklatě dobrou mušku. Při zpátečním letu se mu podaří trefit Morga a ten přes veškerou Jackovu snahu umírá.

Jack je zdrcený ze smrti přítele a navíc mu připadá, že Mog a další umírají zbytečně. Na poslední misi měli bombardovat parkoviště náklaďáků, to tam ale nebylo a bomby dopadly do džungle. Jindy bombardují "veledůležité" křižovatky. Jack má pocit, že takové cíle nestojí za životy letců a přemýšlí o tom, jestli je v Severním Vietnamu vůbec něco, co by stálo za bombardování. Většinu toho, co by za to stálo, soustředil nepřítel v Hanoji nebo Haiphongu, do oblastí se zákazem bombardování.

Jack dostane nového bombometčíka, není to žádné ucho, ale zkušený chlapík Virgil Cole. Toto je jeho třetí pobyt a jak říká, "Svoji práci má rád". Jack vymýšlí plán, svojí pomstu s "pořádným cílem". Cole ale není včerejší a z Jackova vyptávání pozná, co má za lubem. Nejdřív odmítne se něčeho podobného zúčastnit, ale když přijde o život další posádka, souhlasí. A také dodá tip na cíl - "Raketové městečko", hanojský Park kultury, proměněný na skladiště protiletadlových raket. A ty Cole nenávidí. To je cíl, kvůli kterému jsou ochotni porušit přísahu, zničit své kariéry, riskovat vězení, nebo se nechat zabít.

Je to téměř k neuvěření, ale Flight of the Intruder je snad jediným leteckým filmem z Vietnamu. Ať přemýšlím, jak přemýšlím, z dalších mě napadá jedině BAT 21. Ten byl sice o letci, ale opěšalém, takže se nepočítá.

Film vznikl podle stejnojmené knihy Stephena Coontse, u nás jí pod názvem Let Intruderu vydalo nakladatelství REVI. Posuďte sami, který název je lepší. Já bych si třeba podle oficiálního názvu filmu představoval, že Ripleyová bude mít zase problémy, protože zubaté a uslintané potvory se naučily létat.

Samotný film se od knihy liší, skoro bych řekl, že zůstaly jen jména postav a hlavní dějová linka. To by mi zas tolik nevadilo, vadí mi změněný konec. Neřekl bych, že to filmu zrovna prospělo. Celkově bych kvalitu snímku okomentoval slovy "Neurazí, ale také nenadchne". Z herců mě nejvíc potěšil Willem Dafoe, ale dost možná na něj trpím kvůli Četě. Není to tedy jeho první filmový "pobyt" ve Vietnamu, další "namové" role měl ve filmech Saigon, nebo Narozen 4.července, kde hrál invalidního veterána. Ani Danny Glover není ve Vietnamu nováčkem, dokonce hrál i pilota a to v BAT 21. Další "namovou" roli měl v Operaci slon (zelený baret Sam Cahill). Režisér John Milius se zase podílel na scénáři k božské Apocalypse Now, z jeho režisérských počinů je asi nejznámější Conan. Hudba ke Conanovi a k Letu vetřelce má také stejného autora, je jím Basil Poledouris.
Film je u nás k dostání na DVD, uveden byl i v TV (Nova).