Coming Home

Coming Home

hodnocení CSFD: 85%
hodnocení IMDB: 7,3
COMING HOME
NÁVRAT DOMŮ 

USA, 1978, 126 min  

Režie:  Hal Ashby
Scénář:  Nancy Dowd, Robert C. Jones, Waldo Salt
Kamera:  Haskell Wexler
Hudba:    
Hrají:   Jane Fonda (Sally Hyde), Jon Voight (Luke Martin), Bruce Dern (Capt. Bob Hyde), Penelope Milford (Vi Munson), Robert Carradine (Bill Munson), Robert Ginty (Sgt. Dink Mobley)

 

Přestože v Návratu domů není jediný záběr z Vietnamu, bývá zařazován mezi filmy o válce. Dokonce jsem viděl, že byl uváděn jako válečné drama. To je přehnané, ale k Vietnamu má film co říct.

Sallin manžel Bob Hyde, kapitán USMC, celkem nadšeně odjíždí plnit svou vojenskou povinnost do Vietnamu. Při jeho odjezdu se Sally seznamuje s Vi, další slaměnou vdovou. Vi pracuje v kuchyni nemocnice, na jejímž psychiatrickém oddělení se z následků týdenního pobytu ve Vietnamu léčí její bratr. To se patrně stane impulzem pro to, že Sally nastoupí v nemocnici jako dobrovolnice. V nemocnici se léčí i dost veteránů z Vietnamu. Sally mezi nimi poznává Lukea Martina, kterého znala na střední škole jako kapitána fotbalového týmu. Nyní je z Lukea mírně zahořklý, mírně cynický a mírně problémový invalida. Sally se s Lukem spřátelí a přátelství přeroste i v něco víc. Ani jeden z nich ale nemá potuchy, jak se bude jejich vztah odvíjet až se Sallin manžel vrátí domů.

Mohlo by se zdát, že jediná spojitost s Vietnamem je ta, že tam odjel manžel Sally, nebo že tam ke svému postižení přišel Luke a bratr Vi, a hlavním motivem je vztah Sally a Lukea, ale není to úplně pravda. Asi bych to přirovnal k tomu, že film se kolem války podivně motá a každou chvíli do ní píchne. Asi nemá cenu psát, že film se staví k válce kriticky, to se nakonec dá tušit z učinkování "hanojské Jane", i když vlastně všechny slušné filmy jsou kritikou války, hrdinských eposů z vietnamské války moc není, snad Údolí stínů. Částečně se ale film dá brát i jako kritika společnosti, které nevadí, když za ni její mládenci bojují, ale po návratu domů už ji nezajímají. Patrně návrat Sallyina manžela není jediným návratem domů, o který se ve filmu jedná.

Neodpustím si závěrečné varování. Jestli vám je 15, jestli máte ve filmech o válce nejraději boj, jestli nesnášíte jakoukoliv kritiku války, jestli nesnášíte Jane Fondovou za to, že pozóvala na severovietnamském protiletadlovém kanónu, neshánějte film. Protože v polovině filmu, hned poté co byste ho vypnuli, byste mě proklínali, že jste si dali takovou práci ho sehnat. A tím se dostávám ke sehnatelnosti. Nevím že by u nás vyšel film na VHS či DVD. V TV ho dávali na placeném kanále, možná někdy dávno i na neplaceném, ale nevím o tom. Není to moc dostupný film a je to docela škoda, protože film získal několik ocenění (Oscar: scénář, herec a herečka v hlavní roli. Nominace na Oscara: nejlepší film, režie, střih, herec a herečka ve vedlejší roli. Mimochodem, Oscary v těchto kategoriích - mimo herečky ve vedlejší roli - pobral Lovec jelenů.)

Režisérsky je pod filmem podepsaný Hal Ashby, dost možná je to jeho nejlepší film. Za zmíňku určitě stojí hudba - ve filmu totiž snad žádná filmová hudba není a celý film je skvěle podbarvený dobovými písničkami.