Casualties Of War

hodnocení CSFD: 79%
hodnocení IMDB: 7,0
CASUALTIES OF WAR
OBĚTI VÁLKY

USA, 1989, 115 min

Režie:  Brian De Palma
Scénář:  David Rabe / Brian De Palma
Kamera:  Stephen H.Bumrum
Hudba:  Ennio Morricone
Hrají:  Michael J. Fox (Eriksson), Sean Penn (Sgt. Tony Meserve), Don Harvey (Cpl. Thomas E. Clark), John C. Reilly (PFC. Herbert Hatcher), John Leguizamo (PFC. Antonio Diaz), Thuy Thu Le (Oahn), Jack Gwaltney (PFC. Rowan), Erik King (Cpl. Brown), Ving Rhames (Lt. Reilly), Dan Martin (Hawthorne), Dale Dye (Capt. Hill), Sam Robards (Chaplain Kirk)

Hned na počátku prozradím, že Oběti války není klasický válečný film. Chtělo by se napsat, že je o odvrácené straně konfliktu, ale nějak mě nenapadá, která strana by měla být ta "přivrácená". Takže jinak, je to film o válečných zločinech, v tomto případě únos, znásilnění, vražda.

Meserve a Eriksson Únos

Eriksson je ve Vietnamu měsíc a noc, kdy příběh začíná, mohla být jeho poslední. Jeho četa se stala cílem minometného přepadu a zatímco ostatní utekli, on se propadl do vietkongského tunelu. Naštěstí se pro něj vrátil seržant Meserve a z maléru ho vytáhl. Doslova. Smůla se na četu přilepila, ráno to ve vesnici koupil "zamálista" Brown, stejně jako Meservovi mu zbýval měsíc do konce. A večer, když si chtěli Meserve a několik dalších zaskočit do bordelu, je tam nepustili. Další z blbejch dnů. Ráno navíc Meserve, Eriksson a pár dalších odcházejí na dlouhou hlídku. Na večerním brífingu je Meserve informuje, že ještě předtím zaskočí do jedné vesnice a na pobavení si sebou vezmou nějakou místní kočku. Eriksson si zprvu myslí, že se jedná o vtip, dokud opravdu Meserve jednu vesnickou dívku neunese.

Pilulka proti kašli Chatrč

Kromě Erikssona a Meserva je v hlídce Clark, který si rád pohrává se svým dlouhým nožem, myšlením jednodušší Hatcher a Diaz, který nikoho z ostatních nezná, protože je převelený od jiné čety místo Browna. Z této pětice jsou Clark, Hatcher a samozřejmě Meserve pro si s dívkou užít, Diaz je proti, ale také je vyplašený z toho co se kolem něj děje a drží hubu. Takže otevřeně proti je jedině nováček Eriksson a při první zastávce to Meservovi řekne. Ten mu ale vysvětlí, že dívčinu sebou vláčí proto, aby jí vyslechli, protože to je partyzánka a že Eriksson je nejspíš taky partyzán, když je proti tomu a i jinak se snaží účelově měnit skutečnost, aby Erikssona přesvědčil, že vlastně nedělají nic špatného. Eriksson musí vzít na vědomí, že týpci jsou ozbrojeni a u podobných sviňáren je žádoucí, aby se jich zúčastnili všichni, protože kdo je také namočený, nemluví. Bez dlouhých okolků mohu napsat, že Erikssonovi se nepodaří zabránit dívčině znásilnění a ani její vraždě. On sám se díky štěstí ocitne zpět na základně a nehodlá si to nechat pro sebe. Ale pachatelům se před soud nechce a už z Čety víme, že existují způsoby jak to zařídit a ani nadřízení nejsou nakloněni vyšetřování v jednotce.

Bad Boys Sampan

Kvalitou patří Oběti války určitě k tomu (nej)lepšímu, co bylo o Vietnamu natočeno. Nezákonné zabíjení nebo přímo vraždy se objevily i v jiných filmech, v Četě nebo i v Apocalypse Now, zde je to hlavní téma, kolem kterého se děj točí. Musím přiznat, že i několik dní od shlédnutí se snažím vžít do Erikssonovy situace a přemýšlím, jak bych se zachoval já. Pro mě je film věrohodný, herecké výkony Michaela J.Foxe, Seana Penna, ale i ostatních, přesvědčivé. K hercům malá zajímavost, kapitána Hilla, Erikssonova velitele roty, si zahrál skutečný (bývalý) kapitán Dale Dye. Většinou dělá pro film vojenského poradce, vedl například "výcvik" herců pro film Četa (a i zde si zahrál velitele roty, kapitána Harrise). Ještě něco k věrohodnosti, film je natočený podle skutečné události. Hudbu k filmu složil slavný Ennio Morricone, jeho skladby jsou i na soundtracku. Ve filmu ale znějí i dobové písničky, když se Eriksson opíjí u baru, zaslechl jsem třeba mojí oblíbenou Time Has Come Today od Chambers Brothers.

Základna Soud

Na orchestrálním sountracku jsou tyto skladby:
 
soundtrack 1. Casualties Of War
2. Trapped In A Tunnel
3. No Escape
4. The Abduction
5. No Hope
6. The Rape
7. The Death Of Oahn
8. The Healing
9. The Fragging
10. Waste Her
11. Elegy For A Dead Cherry
12. Elegy For Brown