A Bright Shining Lie

A Bright Shining Lie

hodnocení CSFD: 66%
hodnocení IMDB: 6,4
A BRIGHT SHINING LIE
JASNÁ LEŽ

USA, 1998, 118 min

Režie:  Terry George
Scénář: Terry George, Neil Sheehan
Kamera:  Jack Conroy
Hudba:  Gary Chang
Hrají:  Bill Paxton (John Paul Vann), Amy Madigan (Mary Jane Vann), Donal Logue (Steven Burnett), Eric Bogosian Doug Elders, Ed Lauter (generál Weyand), Vivian Wu (Lee), Kurtwood Smith (generál Westmoreland), Robert John Burke (kapitán Drummond), Les J.N. Mau (plukovník Dinh), Kay Tong Lim (plk. Huynh Van Cao)

 

 

John Paul Vann - pokud jste četli knihu Volání polnice, určitě to jméno znáte. Možná ho znáte odjinud. Možná ho neznáte vůbec. V tom případě vězte, že John Paul Vann byla výrazná, možná až legendární postava vietnamské války. A právě o něm a jeho působení ve Vietnamu je tento film.

Filmový příběh Johna Vanna začíná na jeho pohřbu a vypráví jej novinář Steven Buttler. Podplukovník John Vann touží dělat kariéru a zatímco jeho žena by ho ráda viděla v Pentagonu, on jásá radostí, že může odjet jako vojenský poradce do Vietnamu, protože tam cítí příležitost k povýšení. Ve Vietnamu přistává v březnu 1962 a je přidělen jako poradce veliteli 7.divize ARVN. Po příjezdu k divizi poznává, že věci nejsou tak skvělé, jak jim vykládal americký generál v MACV, ale že jihovietnamští velitelé nemají zájem bojovat, americké zbraně mizí u Vietkongu a program vojenské pomoci je neúčinný. Po porážce u Ap Bac, která je vydávána za vítězství, ztratí trpělivost a poví pravdu novináři Buttlerovi. Za to ho jeho nadřízení touží zničit.

J.P.Vann Bitva u Ap Bac
Bitva u Ap Bac

Po příjezdu do Států se snaží přesvědčit armádní velitelé, že ví jak zvítězit ve Vietnamu. Vysocí armádní velitelé ale nechtějí jeho názory slyšet a John Vann odchází z armády. Je ovšem dál přesvědčený o své pravdě a poté, co Amerika vstoupí naplno do války začne obvolávat své známé z armády, aby se znovu dostal do Vietnamu. V březnu 1965 znovu přistává ve Vietnamu aby se zapojil do Programu pomoci civilistům. Na různých postech zůstává v zemi až do své smrti v roce 1972.

Tet 68 - Tan Son Nhut Tet 68 - Velvyslanectví
Tet 68 - Tan Son Nhut Tet 68 - Velvyslanectví

Film A Bright Shinning Lie je natočen podle stejnojmenné knihy, jejímž autorem je Neil Sheehan. Film není až tak známý, moc jsem od něj nečekal a byl jsem příjemně překvapený. Ne snad že by to byla druhá Četa, Apokalypsa nebo FMJ, ale pro toho kdo se zajímá o Vietnam je film zajímavý svým příběhem, tím že zobrazuje skutečnou osobu. Navíc je solidně udělaný. A jestli je pravda, že je to jen televizní film, pak klobouk dolů před takovou TV.
U nás byl film vydaný snad pouze na VHS.

Doplněk aneb co není z filmu úplně jasné.
Jako civilista přiletěl Vann do Vietnamu v březnu 1965 jako pracovník Agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID). Byl přidělený jako poradce pro provincii Hau Nghia. Potom působil jako zástupce CORDS (Civil Operations and Rural Development Support - Civilní operace a podpora rozvoje venkova) ve III CTZ. CORDS byla sjednocená skupina, která se skládala z USAID , U.S. Information Service, CIA a Ministerstva zahraničí spolu s americkým armádním personálem, který poskytoval potřebnou pracovní sílu. CORDS byl mimo jiné také zodpovědný za Program Phoenix, neutralizaci infrastruktury Vietkongu. Od listopadu 1968 vykonával stejnou funkci v IV CTZ.
V květnu 1971 byl John Paul Vann dosazen do funkce hlavního poradce ve II CTZ. Stal se tak jediným civilistou v celém Vietnamu, který kdy tuto funkci vykonával. Normálně jí vykonával voják a to minimálně v hodnosti plukovníka, většinou ale jedno- nebo dvouhvězdičkového generála.
John Paul Vann zahynul 9.června 1972, 18.června téhož roku ho posmrtně vyznamenal prezident Nixon Medailí svobody, nejvyšším vyznamenáním pro civilisty. Za své činy během bitvy o Kontum z 23. a 24.dubna 1972 obdržel posmrtně DSC, jako jediný civilista během vietnamské války. Také z toho důvodu, že jako civilista nemohl obdržel Medaili cti.

Filmový Westy Civilista John Paul Van s kolegou
Filmový Westy Civilista John Paul Van s kolegou