Born on the Fourth of July
hodnocení CSFD: 80%
hodnocení IMDB: 7,1

BORN ON THE FOURTH OF JULY
Narozen 4.července

USA, 1989, 145 min

Režie:  Oliver Stone
Scénář:  David Freeman, Ron Kovic
Kamera:  Robert Richardson
Hudba:  John Williams
Hrají:  Tom Cruise (Ron Kovic), Raymond J. Barry (Kovicův otec), Caroline Kava (Kovicova matka), Kyra Sedgwick (Donna), Willem Dafoe (Charlie), Jerry Levine (Steve Boyer), Josh Evans (Tommy Kovic), Jamie Talisman (Jimmy Kovic), Anne Bobby (Susanne Kovic), Frank Whaley (Timmy), John Getz (Major)

Oliver Stone, režisér skvělé Čety, se k vietnamskému tématu ještě dvakrát vrátil. Prvně to bylo v roce 1989 s filmem Narozen 4.července, ve které zpracoval skutečný příběh veterána a válečného invalidy Rona Kovica.

Středoškolák Ronie Kovic Cua Viet, 1967

Ron je mladý naivní středoškolák. Je velký vlastenec, vždyť se také narodil 4.července. Jako kluk pamatuje prezidenta Kennedyho a jeho "Neptejte se, co může vlast udělat pro vás, ptejte se co vy můžete udělat pro vlast". A tak když začne víření válečných bubnů, nechce Ron zůstat sedět na zadku, nebo se schovávat na vysoké. Chce něco udělat pro vlast, tak jako jiní Američané v 1. a 2. světové válce. Chce bojovat proti komunistům a ani silně věřící matka není proti. A když se na školní přednášce od mariňáckého náborového serženta dozví, že nejlepší muži nastupují právě k nim, Ron je rozhodnutý a přihlásí se k USMC.

Seržant Kovic Vesnice

Kovicův pobyt ve Vietnamu představují dvě epizody. Obě pocházejí z jeho druhého turnusu, kdy už slouží jako seržant. První je ranní útok na vesnici, kdy jeho rota omylem zabije několik civilistů (a sám Kovic nešťastnou náhodou zabije kolegu). Ve druhé epizodě je vylíčení, jak přišel ke svému zranění. K "Vietnamu" by se dal připočíst i MASH, který ze všeho nejvíc připomíná peklo.

Zranění Nemocnice

Další (a většinová) část filmu se odehrává zpět ve Státech - pobyt v zanedbané nemocnici pro veterány, návrat k rodičům, problémy s alkoholem, přestup na "druhou stranu barikády" - mezi Vietnamské veterány proti válce. Jsou to vlastně spíš epizody z Kovicova života, i ty důvody proč se z podporovatele stal odpůrce války jsou spíš tušené. V červenci 1969 mluví Kovic na proválečné manifestaci, o několik měsíců později se náhodou zúčastní protiválečné demonstrace, v roce 1972 už je v průvodu veteránů, kteří demonstrují na celonárodním sjezdu Republikánské strany na Floridě, kde se stává jednou z výrazných osobností hnutí Vietnam Veterans Against the War.

Návrat domů Demonstrace

Narozen 4.července tedy není válečný film, kromě příběhu Rona Kovica je to i pohled na americkou společnost rozdělenou válkou (nakonec i to je možná jeden z důvodů, proč se z Kovica stal odpůrce války). Film to není vůbec špatný, vietnamové téma Stoneovi jde a Tom "Hezoun" Cruise podal v roli Kovica jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů. Další "namovou" roli, i když jen veterána v mexickém "ráji", si střihl Willem Dafoe, ale ten snad neumí zahrát špatně. Jedna perlička, než odjede Ron do Vietnamu, dívají se s otcem v televizi na rozhovor reportéra s americkým plukovníkem. Reportéra hraje režisér Oliver Stone, plukovníka Dale Dye. U obou to není zase nic vyjímečného, bývalý voják a filmový poradce Dale Dye hraje podobné roličky často, i Oliver Stone se ve filmu občas mihne, třeba v Četě, kde vystupuje jako major (v bunkru do kterého zaběhne sebevražedný ženista).

Mexický ráj Protest na sjezdu republikánů, 1972

Sountrack Born on the Fourth of July obsahuje tyto skladby:

1. Edie Brickell & New Bohemians - A Hard Rain's Gonna Fall
2. Broken Homes - Born On The Bayou
3. Van Morrison - Brown Eyed Girl
4. Don McLean - American Pie
5. The Temptations - My Girl
6. The Shirelles - Soldier Boy
7. Frankie Avalon - Venus
8. Henry Mancini - Moon River

9. Prologue
10. The Early Days, Massapequa, 1957
11. The Shooting Of Wilson
12. Cua Viet River, Vietnam, 1968
13. Homecoming
14. Born On The Fourth Of July