Birdy

hodnocení CSFD: 84%
hodnocení IMDB: 7,1
BIRDY
BIRDY (Křídla)

USA, 1984, 120 min

Režie:  Alan Parker
Scénář:  Jack Behr, Sandy Kroopf, Alan Parker
Kamera:  Michael Seresin
Hudba:  Peter Gabriel
Hrají:  Matthew Modine (Birdy), Nicolas Cage (Al Columbato), John Harkins (dr.Weiss), Sandy Baron (otec Ala), Karen Young (Hannah Rourke), Delores Sage (Birdyho matka), Crystal Field (Alova matka), Bruce "Bruno" Kirby Jr. (Renaldi)

Al Columbato a Birdy, jeho kamarád ze střední školy, se vrátili z Vietnamu se zraněním. Ala zranila střepina v obličeji a Birdy se ve Vietnamu přeměnil v ptáka.

Birdy byl vždycky trochu divný člen. Víc než svět lidí ho zajímal svět ptačí. Spolu s Alem vyrůstal na předměstí Filadelfie, vedle domu Birdyho rodičů měl Al baseballový plácek, takže když míč přelétl plot, Birdyho máma míč vždycky zabavila. Birdy chtěl začít chovat holuby a Al Columbato s ním vlastně začal kamarádit jen proto, že chovem a prodejem holubů by mohl něco trhnout. Stali ze z nich ale opravdoví kamarádi, chovají a chytají holubi (i ve speciálním "holubím" převleku), dávají dohromady staré auto a také hledají míče, které Birdyho máma zabavila. Birdy se ale stále víc rozpouští v ptačí říši a svojí (alespoň duševní) přeměnu v ptáka dokončí po havárii vrtulníku ve Vietnamu, kam oba narukují.

Al Columbato a Birdy jako chovatelé holubů Léčebna

Oba přátelé se znovu setkají na psychiatrickém oddělení, kam Ala pozve doktor Weiss v naději, že to pomůže Birdyho léčbě. Weissův zájem na uzdravení Birdyho není ale úplně upřímný, spíš ho zajímá Birdyho choroba než Birdy samotný. Navíc začne projevovat profesionální zájem i o Columbata. Ten stále ještě neví, jak vypadá jeho obličej po zranění střepinou a tuší, že už nebude mít u dívek takový úspěch jako v minulosti. Al tedy vysedává u Birdyho, vzpomíná na společné zážitky a snaží se ho tak vrátit zpět do světa lidí.

Alovo zranění Al Columbato

Birdy není film o vietnamské válce, ale spíš o jejích následcích. Z Vietnamu je tu opravdu jen pár minut, většina filmu jsou vzpomínky na dobu než oba narukují a zbytek je z nemocnice. Jestli vás víc zajímají válečné orgie, nenamáhejte se film shánět. Zrovna tak asi nemá cenu, abyste se po filmu pídili, jestliže si myslíte, že například Missing in action je úžasný film a Lovec jelenů úžasná blbost. Když už jsem u shánění, pod původním názvem byl uveden na ČT2 (v původním znění s titulky) a jako Křídla vyšel na DVD.

Křídla Zraněný Birdy

Ještě snad něco k těm, kteří mají film na svědomí. Režíroval ho Alan Parker, režisér pinkfloydovské Zdi, Ala Columbata si zahrál Nicolas Cage, Birdyho pak Matthew Modine. Toho jste už určitě viděli jako Jokera ve Full Metal Jacket. Další vietnamovou známou tváří je ošetřoval Renaldi. Hraje ho Bruno Kirby Jr. alias poručík Hauk z Dobré ráno, Vietname. Hudbu k filmu Birdy složil Peter Gabriel.