BAT-21

hodnocení CSFD: 66%
hodnocení IMDB: 6,3
BAT 21
BAT 21

USA, 1988, 112 min

Režie:    Peter Markle
Scénář:    William C. Anderson, George Gordon, Peter Markle, Marc Norman
Kamera:    Mark Irvin
Hudba:    Christopher Young
Hrají:   Gene Hackman (Lt.Col. Iceal Hambleton), Danny Glover (Capt. Bartholomew Clark), Jerry Reed (Col. George Walker), David Marshall Grant (Ross Calver), Clayton Rohner (Sgt. Harley Rumbaugh), Erich Anderson (Maj. Jake Scott), Joe Dorsey (Col. Douglass), Michael Raden (Helicopter crew), Rev. Michael Ng (Vietnamese man)

Soustředění dvou golfových hráčů naruší hluk přistávající helikoptéry. Jeden z hráčů, Lt.Col. Iceal Hambleton, expert ve vedení radioelektronického boje, je požádán, aby se dostavil na velitelství. Komunisté chystají velký útok a Američané se rozhodli zaútočit na shromážděné síly. Hambleton navrhuje před útokem zmonitorovat frekvence radarů navádějící severovietnamské protiletadlové rakety. Sám se dobrovolně zúčastní letu, bohužel jeho EB-66 je sestřelen a z celé posádky se katapultuje pouze on sám. Štěstím v neštěstí je, že se už na padáku spojil s leteckým předsunutým návodčím, takže to vypadá, že ještě stihne večerní drink v klubu. Ale bohužel, všechny záchranné helikoptéry mají práci s evakuací napadené základny, takže vyzvednutí se odkládá na ráno.

Golf V kokpitu

Předsunutý návodčí Clark není zrovna nadšený, když se po přistání se svou O-2 dozví, koho bude pomáhat zachraňovat. Jestli se komunisté zjistí kdo je na zemi, udělají všechno pro to, aby Hambletona dostali. Přesto Clark ještě v noci odstartuje, aby zkontroloval jestli je Hambleton v pořádku. Hodí spolu trochu osobní pokec, při kterém se docela sblíží.

Clarkova Cessna O-2 Přistání na padáku

Ráno se záchrana opět zkomplikuje - poblíž se usídlí několik severovietnamských vojáků s tanky. Hambleton vysílačkou nařizuje vzdušný útok a poprvé má možnost vidět jak vypadá válka na zemi. Protože v této oblasti není záchrana možná, Hambleton se vydává na útěk. Clarkovi odvysílá zdánlivě nesmyslné instrukce a údaje a také radu, ať se obrátí na jeho kolegu. Ten údaje dešifruje - jedná se o názvy jamek na golfových hřištích a Clark tak dostane směr a vzdálenosti Hambletonova přesunu. Situaci navíc komplikuje čas. Oblast, ve které se Hambleton nachází, bude vybombardována. Hambleton o tom dobře ví, sám pomáhal útok plánovat a proto tak naléhavě trval na svém okamžitém vyzvednutí. Teď mu ovšem nezbývá nic jiného, než aby ve tvaru golfových jamek prchal mimo oblast bombardování. A Clark se pro změnu učí golfovou terminologii, to aby oklamali případný odposlech.

FAC Clark Hambleton v džungli

Film jsem poprvé viděl někdy v roce 1993 a nijak zvlášť mě neupoutal. Když jsem se teď na něj znovu podíval, říkal jsem si, že to není zase tak špatný. Není to sice nějaký vysokorozpočtový biják, v celým filmu létají asi dvě helikoptéry (a to ještě dost pochybných verzí, to samé platí i pro O-2), ale dějově se mi film líbil. Asi do poloviny, přesněji do Hambletonovy nepovedené záchrany. Posádky vrtulníků SAR byly sice statečné, ale nebyli to sebevrazi. Jejich úkolem bylo lidi zachraňovat, ne přidělávat práci dalším záchranářům. Film je sice natočený podle skutečné události (a je také pravda, že někdy skutečnost předčí výmysly scénáristů), ale mě by přeci jen zajímalo, jak věrně jsou tyto události zachyceny a nakolik podlehly dramatizaci. A samotná Hambletonova záchrana na konci mi pak připadá jak ze špatného akčního filmu. Takže film pro zase zůstává průměrným snímkem, na který se třeba zase za deset let rád podívám.

Kolona NVA... ...přestává existovat

Protože mě opravdu dost zajímalo, nakolik se film liší od skutečnosti, pokusil jsem se to zjistit. Nejjednodušší by asi bylo "přelouskat" knihu BAT 21 (v češtině dosud nevyšla), bohužel jí nemám, takže zbyly informace z internetu. Skrovné výsledky pátrání naleznete zde.

Další den v džungli Neúspěšná záchrana