Apocalypse Now

plakát k filmu Apocalypse Now

hodnocení CSFD: 87%
hodnocení IMDB: 8,6
APOCALYPSE NOW
APOKALYPSA

USA, 1979, 150 min

Režie:  Francis Ford Coppola
Scénář:   John Milius, Francis Ford Coppola, Joseph Conrad
Kamera:   Vittorio Storaro
Hudba:   Carmine Coppola
Hrají:  Martin Sheen (Capt.Benjamin Willard), Marlon Brando (Col. Walter E. Kurtz), Robert Duvall (Lt.Col. Kilgore), Albert Hall (Chief), Samuel Bottoms (Lance Johnson), Larry Fishburne (Clean), Frederic Forrest (Chef), Dennis Hopper (fotoreportér), G.D.Spradlin (generál), Harrison Ford (plukovník)

Link na upoutávku

Film Apocalypse now natočil režisér F.F.Coppola podle novely Josepha Conrada "Srdce temnoty". Novelu napsal Conrad počátkem 20. století a odehrává se v Africe. Pro někoho překvapivá informace, vždyť "Apokalypsa je přece Vietnam né, kurva". To jistě, ale spíš než o vietnamské válce je o válečném šílenství (nebo o šílenostech války) jako takovém a je celkem jedno, která válka slouží jako podklad.

Do dusného saigonského rána se probouzí kapitán Willard. Uplynul týden jeho druhého služebního pobytu a Willard čeká na další úkol. Jeho prací je odstraňování nepohodlných lidí spolupracujících s nepřítelem (něco podobného neslo ve skutečnosti název Operace Phoenix). Další mise se však od předešlých liší - tentokrát má odstranit amerického důstojníka Waltera Kurtze.

Walter E. Kurtz pochází z rodiny s vojenskou tradicí. Byla mu předpovídána hvězdná kariéra (nebo spíš čtyřhvězdičková). Během jeho prvního pobytu ve Vietnamu, kdy působil jako poradce, se v něm ale něco změnilo. Po návratu požádal o výsadkářský výcvik a potom zažádal o přeložení ke Special Forces. To znamená, že už nikdy nebude moci být povýšen na generála. Při svém druhém služebním pobytu ve Vietnamu pomáhá coby příslušník "Zelených baretů" cvičit horské kmeny. Jeho jednotka je neustále napadána nepřítelem, tyto útoky ustanou teprve tehdy, když nechá popravit čtyři Jihovietnamce podezřelé ze spolupráce s Vietcongem. Za to je obviněn z vraždy, se svými Montagnardy si ale skrz nepřítele prostřílí cestu do Kambodže. Za hranicí si podle zpráv vybuduje vlastní kruté království, operuje zde mimo jakoukoliv kontrolu. Navíc jsou odposlechem zachycena jeho prohlášení a je podezření, že zešílel.

Willard se za Kurtzem vydává na palubě pibberu, malého hlídkového člunu. Doprovod mu dělá posádka člunu - velitel člunu nazývaný Náčelník (nebo Šéf - Chief), strojník z New Orleans, přezdívaný Kuchař (Chef) a dva střelci. Přední zdvojené kulomety ráže .50 obsluhuje Lance Johnson, známý surfař z L.A., M60-ku má na starosti Clean, sedmnáctiletý kluk z Bronxu.

Velká část filmu se odehrává právě na člunu a během různých zastávek. První zastávka je u 1.squadrony 9.kavalerie (skutečné zážitky příslušníků této jednotky si můžete přečíst v knihách Lovci lebek a Lovci - zabijáci), která má Willardův doprovodit k ústí řeky Nung. Jednotce velí plukovník Kilgore, nadšený surfař a hrdý příslušník 1.jízdní divize (aeromobilní). Jakmile se Kilgore dozví, že u jednoho z možných vstupů na řeku Nung jsou dobré podmínky k surfování, neváhá za tónů Wagnerovy Jízdy Valkýr zaútočit na blízkou vesnici. Po setkání s Kilgorem a jeho způsobem boje začne Willard přemýšlet o tom, že za odstraněním Kurtze nebude jen jeho údajné šílenství a vraždy, protože toho všeho je kolem dost. Pravým důvodem bude nejspíš to, že si začal dělat věci po svém a navíc jako příslušník Special Forces je "odrodilec", který opustil tu "správnou" část armády.

Čím víc se Willardův člun blíží ke Kurtzovi, tím jakoby všechno houstlo - prožitky vojáků, atmosféra na člunu a snad i voda v řece. Celou cestu přemýšlí Willard nad tím, co způsobilo změnu v Kurtzově chování. Navíc se dozvídá, že už jeden pokus o odstranění Kurtze selhal - pověřený zabiják se přidal ke Kurtzovi. Willard také poznává, že se vlastně na setkání s Kurtzem těší, začíná ho obdivovat a chápat.

Když otrhaný pibber s neúplnou posádkou dopluje do Kurtzova království, Willard poznává, že skutečnost předčí i to nejhorší očekávání. Ze stromů visí oběšenci, po zemi se válí mrtvoly a usekané hlavy. Kurtz sám ale nevypadá nijak ďábelsky (dokud nevyjde na lov), spíš jako unavený muž, který ví, že se blíží jeho konec a hledá někoho, kdo by ho pochopil a snad i nahradil.

Kurtz narozdíl od celého velení jedná vlastně poctivě. Ostatní se buď tváří jako že válčí, ale ve skutečnosti nebojují, nebo naopak vraždí, ale tváří se, že nikoho nezabili. Kurtz dělá to, co ho jako vojáka učili. Bojuje a bojuje účinně. Jeho způsob jak vyhrávat je asi pravdivý, ale ta pravda je šílená. A je na Willardovi, jestli vše ukončí nebo ne.

Apokalypsa je skvělý film s úžasnou atmosférou, kterou podporuje docela šílená hudba, a s nádhernými záběry. Ale také z ní mám pocit, že vietnamskou válku jen využívá jako skvělou kulisu války, ve které bylo možné všechno. Tím nechci říct, že je to chyba, film je to vážně skvělý, jen upozornit, že podle mě je to film "z vietnamské války" a ne "o vietnamské válce". Někdo ještě může namítnout, že ne vše v Apokalypse sedí. Myslím výstroj nebo výzbroj. Já také nerad vidím třicítkové zásobníky, některá výzbroj na vrtulnících se podle mě také ve Vietnamu nepoužívala, helma k "tajgrům" vypadá dost blbě a mám za to, že LVTE měli jen mariňáci. Ale čert to vem, to už byla Apokalypsa moc dokonalá.

Film Apocalypse Now se natáčel na Filipínách a jeho vznik stíhala rána za ranou. Režisér Coppola to okomentoval slovy: "Tohle není film o Vietnamu, to je Vietnam. Jenom tu máme horší počasí". Willarda hrál původně Harvey Keitel, ale po několika dnech natáčení drahých scén se nepohodl s produkcí a odjel domů. Martin Sheen dostal během natáčení infarkt a téměř dva měsíce netočil. Když se vrátil a mohlo se v natáčení pokračovat, zničil uragán dekorace a natáčení bylo na dva měsíce přerušeno. Marlon Brando se dostavil na natáčení se znatelnou nadváhou a proto je zabírán různě ve stínech a v detailech. Původní rozpočet 12 milionů stoupl na 31 milionů. Pro někoho může být zajímavá účast Harrisona Forda, který dostal malou roli plukovníka, nebo Laurence Fisburnea, pozdějšího Morphea z Matrixu, který v Apokalypse hraje Cleana. Jinak film existuje asi ve třech verzích, které se liší koncem. V našich kinech byla myslím uvedena původní a nejznámější verze, která nemá závěrečné tiulky. V roce 2004 byla uvedena v kinech a na DVD i prodloužená verze Apocalypse Now Redux

Film Apocalypse Now byl nominován na Oscara v kategoriích nejlepší film, režie a adaptovaný scénář.

Apocalypse Now - soundtrack Soundtrack Apocalypse Now z roku 1979 obsahuje tyto skladby:

1.Opening: The End
2.The Delta
3.Dossier
4.Orange Light
5.Raid Of The Valkyries
6.Suzie Q
7.Nung River
8.Do Lung
9.Letters From Home
10.Clean´s Death
11.Chief´s Death
12.Voyage
13.Chef´s Head
14.Kurtz Chorale
15.Finale

Existuje ještě dvoucédéčkový soundtrack s dialogy a hudbou, vydaný v roce 1988.