84 Charlie MoPic

hodnocení CSFD: 65%
hodnocení IMDB: 6,9
84 CHARLIE MOPIC
Patrola prokletých

USA, 1989, 89 min  

Režie:  Patrick Duncan
Scénář:  Patrick Duncan
Kamera:  Alan Caso
Hudba:  Donovan
Hrají:  Jonathan Emerson (L.T.), Nicolas Cascone (Easy), Jason Tomlins (Pretty Boy), Christopher Burgard (Hammer), Glenn Morshower (Cracker), Richard Brookes (OD), Byron Thames (MoPic)

Když pominu český název, tak film je mezi příznivci "Vietnamu" známý jako 84 Charlie MoPic. Film se vyskytuje i pod mírně změněným názvem 84C Mopic. I když ve filmu vysvětlují, cože to ono 84C znamená, z českého znění to zrovna moc jasné není. Takže to pro všechny případy upřesním - 84C je označení vojenské odbornosti (MOS - Military Occupational Specialty) pro filmaře - Motion Pictures Specialist (nebo-li MoPic).

Pětičlenný průzkumný tým (že by LRP ?) se chystá na misi. Spolu s nimi vyráží nový poručík a kameraman, který má natočit výukový film o průzkumu. Tým z nich nemá velkou radost, navíc jsou to oba nezkušení zelenáči. Průzkumná mise zpočátku probíhá klidně, začne se komplikovat poté, co hlídka najde tábor NVA.

84C MoPic - vrtulník 84C MoPic - vysílačka

Tolik asi o ději, protože kdybych měl uvést něco dalšího, mohl bych rovnou vykecat jak film dopadne. A to nechci, protože stránka je určená hlavně těm, co se s vietnamskou válkou začínají seznamovat.

Celý film je snímán ruční kamerou, má to tedy vypadat jako MoPicův záznam. Že ruční kamera dokáže vykouzlit zajímavou atmosféru ukazuje třeba vylodění ve "Vojínu Ryanovi". Ale zde byla použita jen pro scénu vylodění, ne na celý film a hlavně je "Ryan" jiná váhová (nebo spíš finanční) kategorie. "MoPic" vznikl (pravděpodobně) jako levný film nejspíš rovnou pro video. A záznam na ruční kameru i způsob, jakým je film natočený, tak spíš vypadá jako z nouze cnost. I tak to ale místy zafunguje a člověk má dojem, že se dívá na autentické záběry z Vietnamu. Převážně se jedná o místa, kdy je tým v pohybu, ale toho pohybu zas tolik ve filmu není. Asi 60-70% je natočeno během zastávek a odpočinku. Během zastávek členové týmu vypráví o sobě, o válce, nebo třeba o autech.

84C MoPic - voda 84C MoPic - rádio

Za sebe mohu říct, že jsem film shlédl bez vzdychání a obracení očí v sloup. Není to žádný "hrdinský epos", příběh je uvěřitelný. Ale také nemám pocit, že by mě film nějak "hluboce" zasáhl a jestliže ve mně zanechal nějaký otisk, tak snad jako docela zajímavý pokus o natočení "levného" Vietnamu. Ještě dodám, že film znám jen z dabované verze a ta tedy zážitek neumocní. Mám za to, že v originálním znění by měl film o něco lepší atmosféru a měl bych větší pocit, že se dívám na skutečný MoPicův záznam.

84C MoPic

V Česku se film potuloval na pirátských videokazetách, později vyšel oficiálně s českým dabingem na VHS i DVD jako Patrola prokletých. Pod tímto názvem ho uvedla i televize, konkrétně Prima.